Galeria

  • Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku
  • Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku
  • Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku
  • Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku
  • Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku

 

Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku

Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku Jakob Preuss Niemcy 2010

The Other Chelsea

reżyser: Jakob Preuss

film dokumentalny, Niemcy, 2010, 87 min.

Tytułowe Drugie Chelsea to Szachtar Donieck - gigant ukraińskiego futbolu. W 2009 roku klub doszedł do finału UEFA, a pokonawszy niemiecką Werder Bremę sięgnął po najważniejsze laury. Ukraina zwariowała ze szczęścia. Jednak bardziej znaczące okazało się wcześniejsze, półfinałowe starcie, które odbyło się w klimacie wojny domowej. Zespół z Doniecka zmierzył się z kijowskim Dynamo. Dwaj rywale w futbolu, dwie barwy ukraińskiej sceny politycznej - pomarańczowy zachód i niebieski wschód.

Spotkanie wielkiej polityki i piłkarskich emocji to temat filmu Jakoba Preussa, który w tym szczególnym studium sportowych rozgrywek dotyka najważniejszych spraw współczesnej Ukrainy. Ubogi, górniczy rejon Doniecka pokazuje jako miejsce, w którym poczucie przynależności i dumy budowane jest w odwołaniu do piłkarskich sukcesów i sprzeciwu wobec Pomarańczowej Rewolucji. Półfinałowe zwycięstwo w UEFA pozwala zwolennikom Wiktora Janukowycza świętować na obu tych płaszczyznach.

Autorzy filmu obserwują zarówno piłkarskie trybuny, jak i zakulisowe rozgrywki. Pokazują rozdających karty decydentów oraz zwyczajnych kibiców. Górnik Sasza nie waha się podróżować wiele godzin, aby towarzyszyć ukochanej drużynie podczas jej wyjazdowych meczów. Na co dzień pracuje w państwowej kopalni w Doniecku, która wkrótce zostanie sprywatyzowana. Ciężka sytuacja zmusza bowiem państwo do oddania jej inwestorowi. Czy znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zainwestować w górnictwo tak hojnie jak w piłkę? Czy kopalnia, tak jak piłkarski klub, może stać się kartą przetargową w walce o władzę i pozycję - instrumentem łączącym politykę z biznesem?

Mecenasem Szachtaru Donieck jest Akhmatow - oligarcha i biznesmen, prezydent i sponsor klubu. Zasiada w jednej loży z Janukowyczem, ramię w ramię występują też na uroczystości przywitania piłkarzy po zdobyciu pucharu UEFA. Filmowym przewodnikiem w politycznym środowisku Doniecka staje się Kolya - wschodząca gwiazda ukraińskiej polityki, działacz, który z wiarą neofity buduje młode skrzydło Partii Regionów. Kolya chętnie chodzi na mecze w towarzystwie swego mistrza Akhmatowa. Stadion staje się więc platformą budowania wizerunku, miejscem, gdzie ideologiczne slogany brzmią głośniej i łatwiej zapadają w świadomość tłumów.

W ironicznej estetyce komiksu, śledząc poczynania vipów oraz sceny z życia zwyczajnych kibiców reżyser ujawnia, co jest prawdziwą stawką w grze sportowej i odwrotnie - obnaża ów ludyczny, niepoważny aspekt politycznego współzawodnictwa.

Film był pokazywany na IDFA 2011 i PLANETE+ DOC 2011.

Najbliższe emisje

Reklama