Galeria

  • DROGA NUMER 8
  • DROGA NUMER 8
  • DROGA NUMER 8
  • DROGA NUMER 8
  • DROGA NUMER 8
  • DROGA NUMER 8

 

DROGA NUMER 8

Corridor #8

reżyser: Boris Despodov

film dokumentalny, Bułgaria, 2008, 74 min.

"Droga nr 8" to wyjątkowe kino drogi i spojrzenie na losy projektu budowy drogi biegnącej przez Bałkany, od Adriatyku do Morza Czarnego. Połączyłaby ona Bułgarię, kraje byłej Jugosławii, Macedonię i Albanię.

Niegdyś słynny rzymski trakt Via Appia znajdywał swe zamorskie przedłużenie w albańskim porcie Durres, skąd biegł aż do Grecji. Był ważnym szlakiem handlowym i wyznaczał kierunek ekspansji Imperium Rzymskiego. Po 20 wiekach, w 1997 roku idea stworzenia korytarza łączącego kraje regionu powróciła z woli Unii Europejskiej. Reżyser Boris Despodow rejestruje opinie mieszkańców państw położonych wzdłuż przyszłego traktu. Na temat ambitnej koncepcji rzadko wypowiadają się przedstawiciele władz. O korytarzu mówi grabarz, bazarowy sprzedawca, minister bez teki w rządzie Macedonii, duchowni prawosławni i muzułmańscy.

"Droga nr 8" jest wyjątkowym kinem drogi. Tytułowa trasa wciąż jeszcze nie powstała, a już zamieniła się w legendę, znaną niewielkiej grupie ludzi. Reżyser z zainteresowaniem ogląda ślady rozpoczętej 10 lat temu budowy i odcinki, które nadal powstają. Dociera do miejsc niemal symbolicznych takich, jak niedokończony tunel łączący Bułgarię i Macedonię. "Zostało już tylko 300 metrów do granicy, ale nikt nie chce dalej robić tego tunelu" - mówi pracownica kolei bułgarskiej, pilnująca prowincjonalnej stacyjki, jeszcze kilka lat temu ważnego punktu na powstającej trasie. Projekt unijny, zapowiadający się niezwykle imponująco, nadal pozostaje możliwy do wykonania i rozbudza nadzieje wielu ludzi, gdyż zostałyby połączone ze sobą narody geograficznie od siebie oddzielone. Być może wtedy by znikło wiele uprzedzeń i stereotypów, niemal uniemożliwiających kontakty między sąsiadami.

Dokument otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego na MFF Berlinale 2008 oraz był pokazywany na Festiwalu Filmowym PLANETE DOC REVIEW 2008.

Najbliższe emisje

Reklama