Historia

DROGA KITTY - FILM O ŻYCIU ANNY FRANK

reżyser: Wouter Van Der Sluis

film dokumentalny, USA, 1987, 28 min.

Portret Anny Frank, nastoletniej Żydówki, której przeżycia zachowały się dzięki temu, że prowadziła pamiętnik.

Dramatyczne dzieje jej losów urwały się w momencie, gdy została deportowana do obozu koncentracyjnego, w którym straciła życie. Miała zaledwie piętnaście lat i zastanawiała się, czy kiedyś zostanie wielką pisarką.

W maju 1940 roku wojska Hitlera zaatakowały kraje Beneluksu, gdzie od 1933 roku mieszkała rodzina Anne Frank. Antyżydowskie prawo stawało się coraz bardzie bezwzględne. Rodzina Franków ukryła się w domu należącym do przedsiębiorstwa ojca Anne. W latach 1942 - 1944 dziewczyna prowadziła swój pamiętnik, który nazwała "Droga Kitty". Pewnego dnia ktoś zadenuncjował ukrywających się Żydów. Rodzina została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a następnie Bergen-Belsen. W 1945 roku Otto Frank, ojciec Anne został uwolniony. Przyjaciele oddali mu pamiętnik pisany ręką jego córki. Zdecydował, że przekaże go wydawcy. Opublikowany w 1947 roku stał się on światowym bestsellerem. Przetłumaczono go na trzydzieści języków.

Niniejszy dokument przedstawia archiwalne zdjęcia, fotografie z rodzinnego albumu Franków, a przede wszystkim cytaty z pamiętnika Anne.

Najbliższe emisje

Reklama