Galeria

  • DROGA AMERYKO! LISTY Z WIETNAMU
  • DROGA AMERYKO! LISTY Z WIETNAMU

Historia

DROGA AMERYKO! LISTY Z WIETNAMU

Dear America: Letters Home from Vietnam

reżyser: Bill Couturie

film dokumentalny, USA, 1987, 90 min.

Chaos, ból, desperacja i nadzieja żołnierzy, zawarte w ich listach do domu z Wietnamu. Czytane przez wybitnych aktorów takich, jak Tom Berenger, Ellen Burstyn, Robin Williams, Robert de Niro, Matt Dillon, Harvey Keitel czy Sean Penn, pokazują więcej ludzkich historii z czasów wojny niż możemy zobaczyć w mediach.

Żołnierze wyglądają jak dzieci i nimi są - prosto po maturze trafili na wojnę. Na początku w listach do domu pisali o patriotyzmie, zaufaniu, nowych przyjaźniach. Było w nich zdziwienie nad światem, do którego przybyli, tak różnego od amerykańskich miast i miasteczek. Jednak stopniowo ton listów zaczął się zmieniać. Od pogodnego, gdy podczas pierwszych dni w Wietnamie pływali i odpoczywali pod palmami, do ostatnich, pełnych strachu i desperacji.

W filmie nie ma żadnej fabuły. Jest tylko przedstawiony w chronologicznej kolejności każdy rok z życia żołnierzy w Wietnamie. Są ich słowa, prywatne zdjęcia i filmy, kroniki telewizji NBC z lat 1967-69 oraz materiały Departamentu Obrony, przedstawiające prawdziwe sceny walki. Są momenty, których nie da się zapomnieć. Duża tu zasługa reżysera Billa Couturié, który nieprzypadkowo łączy to słowo z tym obrazem. Słyszymy list danego żołnierza i poznajemy jego los. "Powiem ci szczerze, że wątpię, bym wrócił do domu żywy" - pisze do swojej dziewczyny Raymond Griffiths. "W moim oddziale jestem jedynym, który nie został ranny". Zginął na polu bitwy 04 lipca 1966 roku.

Słowa żołnierzy to czysta prawda. Jeden pisze o odwadze kolegi, który uratował swoich towarzyszy spod ostrzału nieprzyjaciela. Inny mówi o chwili ciszy w czołgu w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Ktoś zaintonował kolędę "Święta Noc", a inni dołączyli.

Dokument wzbogaca ścieżka dźwiękowa, na którą składają się piosenki z lat 60-tych. Wraz z listami i archiwalnymi materiałami filmowymi dają kompletny obraz tamtych czasów.

Film w 1988 roku został uhonorowany dwoma nagrodami Emmy oraz Specjalną Nagrodą Jury na FF w Sundance.

Najbliższe emisje

Reklama