DOTYK DŹWIĘKU

Touch the Sound

reżyser: Thomas Riedelsheimer

film dokumentalny, Niemcy/Szkocja, 2004, 99 min.

Nagrodzony przez krytyków na festiwalu w Locarno znakomity muzyczny portret jednej z najciekawszych perkusistek świata - niesłyszącej Evelyn Glennie.

"Rytm leży u źródeł wszelkiej formy życia. Wszystko wibruje, "mówi" swoim własnym głosem" - przekonuje Evelyn Glennie, bohaterka obsypanego nagrodami dokumentu Thomasa Riedelsheimera. Evelyn urodziła się z wadą słuchu, która sprawiła, że jako 12-latka przestała słyszeć. Od urodzenia uwielbiała muzykę - to spadek po ojcu, akordeoniście tanecznego zespołu country. Lekarze odradzali jej edukację muzyczną, ale Evelyn była uparta. "Ciało jest jak pudło rezonansowe"- mówi. "Czuję i słyszę dźwięki lepiej niż normalnie słyszący". Rzeczywiście, wbrew wszystkiemu, Evelyn udało się stworzyć niezwykłą metodę docierania do dźwięków poprzez wyczuwanie wibracji. Dzięki temu czuje muzykę zewsząd - z odgłosów miasta, fabrycznej hali, chodnika, po którym chodzą ludzie, drzew, deszczu. Posiada 1.800 rozmaitych instrumentów perkusyjnych, a wykształcona na Ellon Academy i Royal Academy of Music stała się pierwszą w XX wieku profesjonalną solową perkusistką. Do tej pory otrzymała 15 honorowych doktoratów różnych brytyjskich uczelni.

Kamera Riedelsheimera rejestruje kilka koncertów Evelyn - improwizowany muzyczny spektakl w hali w Kolonii czy koncert z grupą muzyków, którzy - jak ona - tworzą muzykę z otaczających ich zwykłych, "nie muzycznych" przedmiotów. Współpracowała też z wieloma słynnymi muzykami - jej oryginalny styl słychać m.in. w utworze "My Spine" nagranym razem z Björk na jej albumie "Telegram". Niesłysząca perkusistka ma też na koncie klasyczne nagrania tj. nagrodzony Grammy album z "Sonatą na dwa fortepiany i perkusję" Béli Bartóka pod batutą Murraya Perahii.

"Dotyk dźwięku" to swoista muzyczna podróż, w której przewodniczką jest Evelyn. Razem z tą niezwykłą perkusistką docieramy do Nowego Jorku, Niemiec i jej rodzinnej Szkocji. Ale podróż, którą proponuje Evelyn to również wnikanie w siebie, odkrywanie mechanizmów, które łączą nas ze światem i nowego języka komunikacji. "Dzięki muzyce staję się człowiekiem i buduję własną harmonię w świecie, w którym tak łatwo stracić równowagę" - twierdzi artystka.

Muzyczno-sensualny portret Evelyn Glennie to najgłośniejszy jak dotąd film Riedelsheimera, dokumentalisty i operatora, a czasem również montażysty i producenta. "Dotyk dźwięku" zebrał nagrody na festiwalach w Lipsku, Locarno i Bangkoku, otrzymał German Film Award za najlepszy dźwięk i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Najbliższe emisje

Reklama