Galeria

  • Deskomaniacy

 

Deskomaniacy

Deskomaniacy Deskomaniacy Deskomaniacy Davo Weiss USA 2010

Boardheads

reżyser: Davo Weiss

dokumentalny, USA, 2010, 52 min.

Skateboarding, surfing, snowboarding - kojarzy się je zazwyczaj z nastolatkami, dla których są one bardziej formą rekreacji i spędzania wolnego czasu, niż sportem z prawdziwego zdarzenia. Jak jednak pokazują przykłady z całego świata, popularne deski potrafią dawać ludziom coś znacznie więcej, niż potężny zastrzyk adrenaliny.

"Gdybym nie miał deskorolki, czułbym się naprawdę beznadziejnie" - przekonuje Mark Lee, silnymi rękami odpychając się od ziemi - "Deska to moje nogi". Śmiałków takich jak Mark jest więcej. Wypadek życiowy mógł pozbawić ich nóg, lecz deskorolka stwarza im szansę na to, by czuć się w pełni sprawnym i poczuć sportowe emocje. Swoisty eskapizm sportów deskowych pozwala niepełnosprawnym odnaleźć pewność siebie, jakiej dotąd nie odczuwali.
"Jeśli jestem w stanie zainspirować niepełnosprawnych do zrobienia czegoś, to właśnie po to tu jestem" - dodaje Mark.
Tymczasem w RPA uliczne dzieci zbierają się wokół Gary'ego. Ten instruktor surfingu pokaże im emocje związane ze ślizgiem na fali. Pod jednym warunkiem - muszą sumiennie chodzić do szkoły. "Gdy nie pozwoliłem im surfować, skończyły się wagary" - mówi Gary, którego program ma zapewnić młodym ucieczkę od codziennego życia. "Ludzie nie rozumieją chyba, jak wielką siłę ma surfing" - mówi instruktor, przekonany, że za sprawą sportu jego podopieczni stają się bardziej pewni siebie i gotowi do pokonania mentalnych barier.
Podobnie uważają też założyciele fundacji The Chill, mającej na celu naukę snowbaordingu wśród dzieci z ubogich dzielnic. "Kocham snowboarding, bo jestem w nim naprawdę dobra" - mówi Heidi, jedna z malców, dla których jazda na desce stała się przełomowym doświadczeniem.
Szybki i dynamiczny dokument "Deskomaniacy" to studium ogólnoświatowego fenomenu - umacniania pewności siebie, nadziei i mentalnej siły za sprawą popularnych desek.

Najbliższe emisje

Reklama