Galeria

  • DEREK

 

DEREK

reżyser: Isaac Julien

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2007, 76 min.

Film poświęcony zmarłemu w 1994 roku awangardowemu artyście brytyjskiemu Derekowi Jarmanowi.

Aktorka Tilda Swinton, muza i wieloletnia przyjaciółka Jarmana, podjęła się napisania scenariusza i produkcji dokumentu o życiu i twórczości swojego mistrza. Rolą Leny w wyreżyserowanym przez niego "Caravaggiu" z 1986 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Później zagrała w kolejnych siedmiu filmach reżysera. Od chwili jego śmierci Swinton pielęgnuje dorobek artystyczny Jarmana i pamięć o nim.

Artysta przyszedł na świat w 1942 roku. W latach 60. XX w przybył do Londynu, początkowo rozpoczął naukę w King's College London University, a następnie studiował w Slade School of Fine Art. Jedną z pierwszych fascynacji i pasji młodego Dereka było malarstwo. Na planie filmowym zadebiutował jako scenograf w filmie "Diabły" Kena Russela. W tym czasie zaczęły powstawać jego pierwsze autorskie filmy krótkometrażowe, kręcone na taśmie 8 mm. W 1975 roku wyreżyserował "Sebastiana", swój pierwszy obraz pełnometrażowy. Przez lata uważano go za artystę undergroundowego i postmodernistę. Dopiero pod koniec lat 80. "Caravaggio" przyniósł mu akceptację i uznanie w nurcie kina oficjalnego i w świecie kultury masowej. Po nim powstały "Edward II", "Wittgenstein", "Jubileusz", "The Last of England" oraz "Blue", będący swoistym testamentem artystycznym twórcy.

Derek Jarman był homoseksualistą i jako jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii publicznie przyznał się do swojej orientacji. Podczas pracy nad "Caravaggiem" dowiedział się, że jest zarażony wirusem HIV, o czym również poinformował opinię publiczną. Jako jeden z pierwszych twórców wprowadził do kina bohaterów homoseksualnych. Pod koniec życia mieszkał w rybackiej chacie na wybrzeżu Kentu, gdzie z wielką pasją poświęcił się ogrodnictwu. Zmarł w 1994 roku. W filmie zobaczymy Tildę Swinton w poetyckiej konwencji wspominającą swego mistrza i wielkiego przyjaciela. Ujrzymy też obszerne fragmenty wywiadu z lat 90., w którym Jarman opowiada o dzieciństwie, szkole, młodości, fascynacjach i o swojej sztuce.

Najbliższe emisje

Reklama