DERAILROADED - STRACONY TALENT

The Derailroaded

reżyser: Josh Rubin

film dokumentalny, USA, 2004, 86 min.

Larry "Wild Man" Fisher - zmagający się z chorobą psychiczną wokalny fenomen rock-and-rolla w przejmującym dokumencie Josha Rubina pokazywanym podczas festiwalu PLANETE DOC REVIEW w roku 2005.

Między artystyczną ekstazą a chorobą psychiczną granica bywa płynna, ale też fascynująca. Nadwrażliwość, rozedrgane emocje czy niezrozumiałe stany duchowe to atrybuty geniuszy, które często prowadzą do szaleństwa. Bywa też odwrotnie - z szaleństwa rodzi się talent. Czy da się go uratować? Reżyser dokumentu "Derailroaded - stracony talent" w samym tytule sugeruje, że nie. Bohater jego filmu, ekscentryczny muzyk Larry "Wild Man" Fisher jest bez wątpienia szaleńcem - jego chorobę medycyna nazywa schizofrenią paranoidalną z dwubiegunową psychozą afektywną. Jako młody chłopak rzucił się na własną matkę z nożem i trafił do szpitala psychiatrycznego. Kiedy wyszedł, nikt już na niego nie czekał. Zaczął grywać na ulicach i staczać się na dno. W takim stanie odnalazł go któregoś dnia Frank Zappa i postanowił pokazać światu jako nowego rock-and-rollowego idola. Larry wydał dobrze przyjęty debiutancki album, ale nigdy nie stał się gwiazdą. Pozostał więźniem własnej chorej psychiki. Nie panował nad tym, co tworzył - jego muzyka coraz intensywniej wypełniała się nastrojem paranoidalnych wizji, a "Wild Man" coraz bardziej pogrążał się w świecie, w którym spotkać mógł już tylko samego siebie.

"Derailroaded - stracony talent" to historia największego dziwaka rock'n'rolla ułożona ze zdjęć dokumentalnych, rozmów z muzykami (m.in. Frankiem Zappą, Dr Demento czy Billym Mymym) i wypowiedzi samego "Wild Mana". Opowieść o chorobie, która niszczy talent. O sztuce, która tę chorobę próbuje przezwyciężyć. Ale też o niezwykłym talencie, który tylko z szaleństwa mógł się narodzić.

Najbliższe emisje

Reklama