Dawca nieznany

Dawca nieznany Dawca nieznany Dawca nieznany Jerry Rothwell Wielka Brytania 2010

Donor Unknown

reżyser: Jerry Rothwell

film dokumentalny, Wielka Brytania, 2010, 77 min.

Dawcy spermy - nowy model ojców rodziny.

Po raz pierwszy w historii pokolenie dzieci, zrodzonych dzięki anonimowym dawcom spermy, jest już wystarczająco dojrzałe, aby dziś samodzielnie odnaleźć swych biologicznych ojców. 20 - letnia JoEllen Marsh, dorastająca w Pensylwanii z dwoma matkami, jako jedna z wielu postanowiła podjąć to wyzwanie. Wie tylko tyle, że jej ojciec to dawca numer 150. W trakcie poszukiwań dowiaduje się jednak, że ma również przyrodnią siostrę, która mieszka w Nowym Jorku.
Według "New York Timesa" w Stanach żyje obecnie 12 przyrodnich rodzeństw, zrodzonych dzięki dawcom spermy. Jednym z nich jest Jeffrey Harrison - średniego wieku marzyciel, obrońca praw zwierząt, kloszard i outsider. Dziś mieszka w małej przyczepie campingowej wraz z czterema psami i pingwinem, ale w 1980 roku pracował jako tancerz. Nie wiodło mu się najlepiej, a kiedy w jednej z gazet przeczytał anons na temat możliwości sprzedaży spermy, bez wahania podjął wyzwanie. W banku spermy funkcjonował jako anonimowy dawca 150, ale z czasem jego nasienie zyskało taką popularność, że sprzedawano je po całych Stanach.
Harrison dokładnie nie wie dla ilu dzieci jest biologicznym ojcem. Ma jednak świadomość, że ich liczba może być znacznie większa niż przypuszcza. Chcąc poznać przynajmniej jedno z nich, decyduje się na spotkanie z JoEllen, a następnie również z jej innym rodzeństwem.
Film zaskakuje siłą poruszanej w nim tematyki. Z dużym wyczuciem pokazuje relacje, jakie rodzą się pomiędzy nowopoznanymi, choć bliskimi sobie biologicznie, ludźmi. Ukazując kulisy intymnego i kontrowersyjnego w skutkach biznesu, unaocznia również jego najważniejszy skutek, którym jest powstanie zupełnie nowego i nieznanego dotąd modelu XXI - wiecznej rodziny.

Najbliższe emisje

Reklama