DAVE BRUBECK ODKRYWANY NA NOWO

Rediscovering Dave Brubeck

reżyser: Hedrick Smith, Cliff Hackel, Sandra L Udy, Erin Essenmacher

film dokumentalny, USA, 2001, 52 min.

Laureat nagrody Pulitzera, Hedrick Smith, przedstawia portret legendarnego amerykańskiego pianisty i kompozytora jazzowego, Dave'a Brubecka.

O Davie Brubecku mówi się jak o żywej legendzie. Jest znany, słuchany i lubiany przez miliony ludzi na całym świecie. Od ponad pół wieku uważany jest za jednego z najbardziej znaczących muzyków grających jazz, a jego utwór "Take five" należy do najpopularniejszych standardów tego gatunku muzycznego. On i jego muzyka ucieleśniają amerykański optymizm. Jego fani twierdzą, że utwory Brubecka wprawiają ich w doskonały nastrój.

Dokument Hedricka Smitha jest filmem wyjątkowym. Nigdy wcześniej Brubeck nie opowiadał przed kamerą historii swojego życia tak szczegółowo. Dla Smitha otworzył swój dom i prywatne archiwa, podzielił się z nim wspomnienia i opowiedział, jak komponuje muzykę. W filmie wypowiadają się również jego dzieci, żona, współpracownicy i krytycy. Nie brakuje także anegdot o współpracy Brubecka z takimi jazzmanami, jak Louis Armstrong, Paul Desmond, Ella Fitzgerald, Miles Davis czy Duke Ellington.

Najbliższe emisje

Reklama