Historia

DAR WOLNOŚCI

reżyser: Paweł Kędzierski, Andrzej Piekutowski

film dokumentalny, Polska, 2000, 90 min.

Film jest próbą podsumowania pierwszego dziesięciolecia odzyskanej niepodległości, w tym także ostatnich wyborów prezydenckich. Na ekranie jak w kalejdoskopie zmieniają się najważniejsze wydarzenia tamtej dekady. Jakie pożytki wyniknęły z "daru wolności"? Co zostało zaprzepaszczone, a co przyniosło owoce?

Kluczowym pojęciem pierwszej dekady III Rzeczypospolitej jest wolność - słowo, które nabiera nowych znaczeń zarówno dla zbiorowości, jak i dla poszczególnych jednostek. Na nim opiera się cały film. W jednej z pierwszych scen słuchamy definicji wolności, formułowanych w 1989 roku przez uczniów szkoły średniej: "Jesteśmy dopiero na wstępnym etapie. Dopiero zaczynamy poznawać, czym jest wolność...", "...nasza wolność powinna być w pewnym stopniu ograniczona, tak abyśmy czuli, że ktoś trzyma nas w ręku i kontroluje. Jeśli dadzą nam wolność, taką <>, też będzie źle...", "...pojęcie wolności - przed nim człowiek czuje respekt. Przy czym czuję się malutka jak mróweczka. Samo słowo wywołuje lęk."

A czym jest wolność dla młodych ludzi w 2000 roku? Mówią: "W żaden sposób nie czujemy się przez nikogo ograniczeni, więc skąd możemy wiedzieć, czym jest wolność? Można mówić o wolności, kiedy jest wojna...", "...dla mnie wolnością jest wyjście z tej szkoły, ponieważ szkoła jest niewolą. (...) Mogę pójść do domu, mogę pójść do kina. To jest dla mnie właśnie ta wolność wyboru i wolność słowa - gdy mogę powiedzieć komuś, że go lubię lub nie."

Autorzy filmu Paweł Kędzierski i Andrzej Piekutowski to wnikliwi obserwatorzy polskiej sceny politycznej. Zrealizowali wspólnie dwa obrazy dokumentalne poświęcone wyborom prezydenckim 1990 i 1995 roku - "Jaka Polska", "Wybór Polski". Tym razem prezentują film "Dar wolności" - syntezę dziesięciu lat życia w demokratycznej Polsce.

Najbliższe emisje

Reklama