DAMA Z NOLLYWOOD

Nollywood lady

reżyser: Dorothee Wenner

film dokumentalny, Niemcy, 2008, 52 min.

W Nollywood produkuje się ponad 1 500 filmów rocznie. W Nigerii więcej pracowników niż w branży filmowej jest zatrudnianych tylko w przemyśle naftowym.

Szybki rozwój Nollywood nastąpił we wczesnych latach 90-tych. Obecnie Nigeria jest po USA i Indiach trzecim krajem na świecie pod względem liczby produkowanych filmów. Nollywoodzkie dzieła są jednak przeznaczone praktycznie tylko na afrykański rynek. Niski budżet nie pozwala filmowcom osiągnąć zachodnich standardów.

Peace Anyiam Fiberesimę, prawniczkę, producentkę i reżyserkę z Lagos, nazywają potężną Damą z Nollywood. Jest ona także założycielką i szefem African Academy of Motion Pictures oraz pełną pasji kobietą, która marzy o unowocześnieniu afrykańskiego przemysłu filmowego. Marzy także, by zmienić sposób, w jaki postrzegani są Afrykańczycy przez białych i siebie samych. Oprowadza ona twórców dokumentu po planach zdjęciowych w Lagos, uczestniczy w spotkaniach z reżyserami i lokalnymi celebrytami. Ma nadzieję dotrzeć do zachodniej publiczności i zmienić ich sposób myślenia o Afryce jako o gorszym i podległym kontynencie.

Najbliższe emisje

Reklama