Historia

DALAJLAMA - UŚMIECHNIĘTY UCHODŹCA

The Dalailama: The Mechanics Behind the Smile

reżyser: Jean-Marc Duchesne

film dokumentalny, Francja, 2004, 52 min.

Jeden człowiek zawsze symbolizował tybetańskie poszukiwanie wolności: Dalajlama, czyli Jetsun Ngawang Lobsang Yeshi Tensin Gyatso Sisum Wangyur Tsunpa Mepai Dhe Palsango, XIV inkarnacja Lamy.

Po długich i zgodnych z wielowiekową tybetańską tradycją poszukiwaniach, w 1937 roku dwuletni chłopiec został rozpoznany jako wcielenie XIII Dalajlamy, Thubtena Giaco. W 1940 roku oficjalnie został ogłoszony duchowym przywódcą Tybetu, a w 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za konsekwentną i bez użycia przemocy walkę o wyzwolenie swego kraju spod okupacji Chin.

Ale nowa generacja Tybetańczyków okazuje o wiele mniej cierpliwości niż ich szanowany przywódca. Oni żądają wyników. Teraz. Młodzi kwestionują pokojowe podejście do problemu Dalajlamy. Wierzą, jak wielu młodych Palestyńczyków, że tylko metody walki oparte na przemocy i partyzantka obudzą świat i skierują uwagę przywódców na ich ciężki los. Dalajlama musi borykać się z rosnącym zniecierpliwieniem oraz konfliktami i podziałami wśród tybetańskiej ludności. Musi także ponownie uzyskać polityczne poparcie światowych przywódców, by uniknąć buntu spowodowanego przez młodych i niecierpliwych Tybetańczyków. Dla tego narodu nastały krytyczne czasy. Jaka jest ich przyszłość?

Film "Dalajlama - uśmiechnięty uchodźca" to opowieść o polityce i religii. W trakcie ekskluzywnego wywiadu, charyzmatyczny Dalajlama udziela odpowiedzi na wiele kluczowych zagadnień. Twórcy dokumentu idą dalej - pokazują nie tylko uśmiechniętą twarz Dalajlamy, lecz odkrywają, że za tym 70-letnim, pełnym spokoju, uduchowionym człowiekiem i skutecznym politykiem istnieje imponująca machina, która sprawia, że walka za wolność Tybetu wciąż rozgrywa się na oczach świata i od ponad 50-ciu lat utrzymuje to marzenie przy życiu.

Najbliższe emisje

Reklama