⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

DAJ MI NOGI DO TAŃCZENIA

reżyser: Claude-Pierre Chavanon

film dokumentalny, Francja, 1997, 53 min.

Niniejszy film zabierze nas w niezwykłą podróż - poznamy inny świat, świat Caraxe, Uno, Orango, Bubaque ... wysepek należących do archipelagu Bijogos położonego u wybrzeży Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej nad Atlantykiem.

Tu, w dawnej kolonii portugalskiej, mimo wpływu "cywilizowanych" misjonarzy zachowały się pradawne obyczaje, tradycje, symbole... Życie tutejszych plemion przebiega w rytmie ceremonii, składanych ofiar, rytuałów inicjacyjnych. Będziemy uczestniczyć w charakterystycznym rytualnym tańcu kobiet, których nogi ozdobione są dźwięczącymi bransoletami, zobaczymy ofiarę z koguta i świni na cześć świętej figury ochraniającej wioskę, poznamy tajemnice gestów, wierzeń i symboli lokalnej społeczności, aby w końcu zobaczyć transowy taniec ludzi-krów i ludzi-rekinów, którzy oczyszczają swoją duszę, przechodząc przez święty ogień...

Najbliższe emisje

Reklama