Galeria

  • DAHAB - MEKKA PŁETWONURKÓW
  • DAHAB - MEKKA PŁETWONURKÓW

 

DAHAB - MEKKA PŁETWONURKÓW

reżyser: Andrzej Misiuk

film dokumentalny, Polska, 2006, 50 min.

Dahab to nadmorska miejscowość turystyczna w Egipcie, położona 80 km na północ od Sharm El Sheikh, obfitująca we wspaniałe rafy koralowe, ciągnące się przez całą długość wybrzeża - mekka dla miłośników nurkowania i snorkelingu.

"Dahab znaczy złoto, ale to złoto trzeba tutaj umieć dostrzec" - mówi Ryszard Barańczuk, polski płetwonurek, instruktor międzynarodowego stowarzyszenia PADI. Każdy, kto tam był, przyznaje, że jest to miejsce cudowne i niezwykłe. Według niektórych Dahab uzależnia... W latach 60-tych i 70-tych XX wieku ta mała beduińska wioska przyciągała hipisów, dopiero później pojawili się pierwsi nurkowie. Charakterystyczna atmosfera luzu pozostała tu niezmieniona, co jednych zachęca, a innych odstrasza. Dostęp do rafy koralowej jest łatwy od samego brzegu, co powoduje, że nurkować można zaraz po wejściu do morza, bez konieczności odpływania na łodzi, daleko od linii brzegowej. Dahab oferuje płetwonurkom ok. 20 wspaniałych miejsc do nurkowania, a najbardziej znane to Canyon, Bells i legendarna Blue Hole - olbrzymia dziura w rafie, miejsce magiczne i kultowe dla wielu nurków, ale też miejsce, gdzie wydarzyło się wiele śmiertelnych wypadków. Dlatego wprowadzono tu obostrzenia - nurkowie rekreacyjni mają pozwolenie schodzić tylko do ściśle określonych głębokości, a jedynie uprawnieni i przygotowani sprzętowo nurkowie techniczni mogą pływać głębiej.

W Dahab istnieje wiele baz nurkowych, w tym kilka polskich, oferujących nurkowanie rekreacyjne, techniczne i jaskiniowe. Jest to raj zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych amatorów podwodnej przygody. Można tu też przejść wszelkiego rodzaju szkolenia i otrzymać patenty instruktorskie. "Dahab to wspaniale miejsce, nie tylko do nurkowania. Dzięki temu, że jest oddalone od cywilizacji, odnajdujemy tu spokój i ciszę, które coraz trudniej znaleźć gdziekolwiek indziej, a specyficzna atmosfera tego miejsca daleka jest od atmosfery typowego kurortu" - twierdzi Ryszard Barańczuk.

Najbliższe emisje

Reklama