Galeria

  • Co zabiło Arafata?
  • Co zabiło Arafata?
  • Co zabiło Arafata?
  • Co zabiło Arafata?
  • Co zabiło Arafata?
  • Co zabiło Arafata?

 

Co zabiło Arafata?

What killed Arafat?)

film dokumentalny, Katar, 2012, 54 min.

Osiem lat po pogrzebie Jasira Arafata dziennikarze stacji telewizyjnej Al- Jazeera rozpoczęli śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny śmierci palestyńskiego przywódcy.

Jasir Arafat to jeden z najbardziej znanych polityków Bliskiego Wschodu. W 1969 roku współzałożył Organizację Wyzwolenia Palestyny. Jego poglądy i szukanie drogi do niepodległości na drodze negocjacji doprowadziły go do konfliktu z ekstremistyczną organizacją palestyńską Hamas. W roku 1988 Arafat ogłosił powstanie Niezależnego Państwa Palestyńskiego, rok później został prezydentem Palestyny na emigracji. W 1993 roku rozpoczął negocjacje z Izraelem, w konsekwencji których Strefa Gazy i Jerycho uzyskały autonomię, a Arafat został Człowiekiem Roku magazynu Time. Rok później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
W 2004 roku stan zdrowia przywódcy Palestyny gwałtownie się pogorszył i Arafat trafił do szpitala w Clamart, gdzie zmarł 11 listopada 2004 roku. Zaraz po śmierci nie przeprowadzono sekcji zwłok, gdyż żona Arafata nie wyraziła na to zgody. W roku 2012 zmieniła jednak zdanie. W Szwajcarii przebadano dokładnie ubrania i osobiste rzeczy prezydenta i odkryto na nich podwyższoną zawartość polonu 210, izotopu radioaktywnego pierwiastka, tego samego, który później był przyczyną śmierci Aleksandra Litwinienki. Po otrzymaniu wyników badań zwłoki Arafata ekshumowano. Eksperci z trzech krajów badali pobrane próbki i podtrzymali hipotezę, że śmierć polityka mogła być wynikiem otrucia polonem 210.
Dawka śmiertelna polonu to zaledwie 10 mikrogramów - polon jest sto miliardów razy bardziej toksyczny niż cyjanek. Niezmiernie trudno go zidentyfikować z powodu niecharakterystycznych objawów - jednak gdy już się to uda, to stosunkowo łatwo jest namierzyć miejsce, w którym został wyprodukowany. Bowiem polon 210 to sztuczny izotop, do którego produkcji potrzebne jest laboratorium radiochemiczne, na świecie wytwarza się go tylko kilkanaście gramów w roku w kilku miejscach. Dziennikarze stacji telewizyjnej Al-Jazeera podążają więc tropem śmiertelnej trucizny i starają się dowiedzieć, kto zabił Arafata.

Najbliższe emisje

Reklama