Filmy podobne

piątek, 17.07 10:40
sobota, 18.07 21:00
-
-

Galeria

  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton
  • Clinton

Biografie

Clinton

Clinton Clinton Clinton Barak Goodman USA 2012

reżyser: Barak Goodman

film dokumentalny, USA, 2012, 52 min.

"William Jefferson Clinton jest niewinny zarzucanych mu czynów. Nie popełnił krzywoprzysięstwa, nie utrudnił działań sądu. Nie powinien być usunięty z urzędu" - przekonywał obrońca 42. prezydenta USA. Bill Clinton znajdował się o krok od upadku w momencie, gdy powinien był świętować swój największy triumf.

19 stycznia 1999 roku Bill Clinton wygłosił swoje siódme orędzie noworoczne w wypełnionym kongresmenami i senatorami Kapitolu. Do zakomunikowania krajowi miał jedynie dobre wiadomości. Chwalił się najdłuższym w historii okresem prosperity, stworzeniem osiemnastu milionów miejsc pracy, wzrostem zamożności amerykańskich rodzin. Pozornie triumfujący Clinton był jednak bliski utraty urzędu. Jeszcze tego samego dnia rozegrała się bowiem kolejna odsłona impeaczmentu prezydenta uwikłanego w gorszący opinię publiczną romans ze stażystką Monicą Lewinsky.

"Clinton miał zawsze dwie strony" - przekonuje dziś jeden z jego doradców. "Z jednej strony przejawiał imponujący intelekt i niemal nieograniczone talenty polityczne. Z drugiej towarzyszyło mu irytujące przeczucie, że kiedyś się potknie i będzie zmuszony do walki o przeżycie". Być może właśnie ten pełen sprzeczności charakter sprawił, że w oczach wielu Amerykanów ich przywódca był zwykłym człowiekiem - omylnym i przez to zasługującym na wyrozumiałość.

Prezydentura Clintona obejmuje okres kluczowy dla dziejów nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. To czas pomiędzy upadkiem muru berlińskiego a zamachem z 11 września, czas kształtowania przyszłości, politycznej walki, wzrostu zagrożenia międzynarodowym terroryzmem i budowy nowej pozycji USA w geopolitycznym krajobrazie pozostawionym po zimnej wojnie.

Czteroodcinkowa seria dokumentalna "Clinton" to opowieść o życiu i karierze politycznej Billa Clintona. Od trudnego dzieciństwa w Arkansas i czasy studenckie, poprzez stanowe gubernatorstwo i niełatwe zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 1992 roku, na głośnym seks-skandalu i jego reperkusjach kończąc. To historia jednego z najskuteczniejszych i najbardziej odpornego na wstrząsy polityków naszych czasów, a także świadectwo jego politycznego i uczuciowego związku z Hillary Clinton, obecną sekretarz stanu w administracji Baracka Obamy.


Najbliższe emisje

Reklama