CIAO BELLA CIAO

reżyser: Jorge Amat

film dokumentalny, 1998, 62 min.

Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, kilka tysięcy działaczy skrajnej włoskiej lewicy skazanych na kary więzienia znalazło schronienie we Francji.

W 1998 roku z tej grupy w kraju, w którym w międzyczasie po polityku o lewicowych przekonaniach urząd prezydenta objął przedstawiciel prawicy, zostało około 200 osób. Inni albo poszukali azylu gdzie indziej, albo zostali ułaskawieni i wrócili do ojczyzny.

Wśród lewicowców, którzy uciekli z Włoch przed karą więzienia, byli przedstawiciele różnych środowisk, między innymi pisarze, dziennikarze, nauczyciele filozofii i języka włoskiego. Jeden z nich, intelektualista Toni Negri, sam oddał się w ręce włoskich władz w 1997 roku rezygnując jednocześnie z wolności, którą przez 20 lat mógł cieszyć się na wygnaniu. W ten sposób chciał zwrócić uwagę mediów i opinii publicznej na zapomniany problem Włochów żyjących na wygnaniu. "Chcę amnestii, a nie amnezji", stwierdził w wypowiedzi udzielonej francuskiemu dziennikowi "Libération". Film Jorge'a Amata opowiada o losach byłych działaczy skrajnej włoskiej lewicy.

Najbliższe emisje

Reklama