Historia

CI KŁOPOTLIWI ZMARLI

The Ungrateful Dead: In Search Of International Justice

reżyser: Judy Jackson

film dokumentalny, Kanada, 2005, 59 min.

60 lat temu w Norymberdze świat powiedział "nigdy więcej", lecz te słowa okazały się puste dla ofiar Zimnej wojny, latynoamerykańskich dyktatorów i wojen w Afryce.

Światowe mocarstwa nie były w stanie ustalić uniwersalnych przepisów, które pozwoliłyby ukarać zbrodniarzy wojennych, więc tyrani mogli rządzić bezkarnie. Dopiero w 2002 roku ustanowiono Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, powołany dla sądzenia osób fizycznych, odpowiedzialnych za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości, popełnione po 01 lipca 2002 roku. Ponad 100 krajów poddało się jurysdykcji, w opozycji stoją m.in. USA, Rosja i Chiny.

Dokument "Ci kłopotliwi zmarli" był kręcony m.in. w północnej Ugandzie, Kosowie i Iraku. Krewni ofiar, którzy nie wiedzą, jak zmarli ich bliscy, mówią w różnych językach i z różnych miejsc, ale o tym samym: żyć godnie, a nie cierpieć. Twórcy poruszają temat aresztowania i procesu Slobodana Miloąevićia, tortur na jeńcach wojennych w więzieniu Abu Ghraib czy gwałtów na kobietach podczas aktów ludobójstwa w 1994 roku w Rwandzie.

Najbliższe emisje

Reklama