Filmy podobne

wtorek, 3.03 21:00
wtorek, 3.03 23:00
-
-

Nauka i technika

CHWILA ŚMIERCI

CHWILA ŚMIERCI CHWILA ŚMIERCI CHWILA ŚMIERCI Mark Mannucci USA 2008

Moment of Death

reżyser: Mark Mannucci

film dokumentalny, USA, 2008, 50 min.

Nikt nie zdoła jej uciec, to pewne. Jak jednak z całą pewnością orzec, że nastąpiła? Wbrew pozorom śmierć jest stanem, którego definicja zmieniała się na przestrzeni lat.

Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku śmierć rozumiano jako moment ostatecznego zatrzymania pracy serca. Dziś lekarze skłaniają się ku opinii, iż momentem przesądzającym jest ustanie funkcji mózgu. Z medycznego punktu widzenia uznanie kogoś za zmarłego nadal jednak nie jest jednoznaczne ani proste. Specjalista stwierdzający zgon nie zawsze może być w pełni pewny postawionej diagnozy. Zwłaszcza że utożsamianie śmierci organizmu ze śmiercią mózgu jest nadal kontrowersyjne w wielu kręgach i stanowi przedmiot niekończących się debat.

Medycyna dysponuje coraz nowszymi środkami ratowania ludzi na krawędzi życia. Jedną z takich metod jest hipotermia terapeutyczna, czyli wychładzanie organizmu poniżej bezwzględnego minimum fizjologicznej normy. Pacjent ulega wówczas swoistej hibernacji, podobnej do naturalnego snu zimowego zwierząt, w trakcie której spowolnieniu ulega metabolizm, a wraz z nim przesyłanie "sygnałów umierania" przez komórki krwi. Sześćdziesięcioletni mieszkaniec New Jersey Bill Bondar powrócił do zdrowia właśnie dzięki hipotermii, mimo że w rezultacie nagłego zatrzymania krążenia uznany został za klinicznie martwego. Jego przypadek pokazuje, iż w szczególnych wypadkach medycy są w stanie wyrwać pacjenta z objęć Tanatosa.
Wiemy, że możliwe jest przywrócenie pracy serca. Co jednak, kiedy funkcjonować przestaje mózg? Z tym pytaniem twórcy filmu odwiedzili centrum badań na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie lekarze usiłują wybudzić pacjentów pogrążonych w śpiączce. Od wykwalifikowanych neurologów dowiedzieć możemy się o trudnościach, jakie sprawia im zdiagnozowanie momentu zaprzestania działania mózgu.

Wciąż pozostaje niezwykle ważne i intrygujące pytanie: co w obliczu śmierci dzieje się z umysłem? Ta kwestia nie daje spokoju także brytyjskiemu badaczowi dr Samowi Parnii, próbującemu dociec, czy człowiek może zachować świadomość niezależnie od pracy mózgu. Twierdzącej odpowiedzi wydają się dostarczać relacje ludzi przekonanych, iż pamiętają przebieg własnych doświadczeń "znad krawędzi". Twierdzą oni, że zachowali jasność umysłu nawet w sytuacji, kiedy lekarze byli gotowi uznać ich za nieżywych. O ile jednak część naukowców przypuszcza, że istotnie mamy tu do czynienia ze wspomnieniami "przejścia na drugą stronę", inni przypisują ten fenomen swoistej dysfunkcji mózgu.

Najbliższe emisje

Reklama