CHRISTIAN LACROIX. PODRÓŻNIK W BEZRUCHU

Christian Lacroix - an unwavering voyager

reżyser: Christian Dias, Julien Grappe

film dokumentalny, Francja, 2005, 52 min.

Dziś Lacroix to marka, kiedyś nazwisko zwykłego chłopaka z Prowansji, który chciał zostać konserwatorem zbiorów muzealnych...

Dokument opowiada o dziecięcych latach Christiana Lacroix, spędzonych w miasteczku Arles, którego mieszkańcy żyli sztuką - malarstwem, haftowaniem, rzeźbą i projektowaniem mody. Przedstawia też czynniki, które ukształtowały osobowość kreatora w czasach młodości w latach 60. Szczególnie istotny był mit wybitnego pisarza Alphonse'a Daudeta i duch sztuki, unoszący się nad muzeum Arlatem, będący swoistym zapisem historii Arles. Lacroix od najmłodszych lat inspirowało to miejsce, w którym przeplatały się ze sobą sztuka, tradycja, religia i ezoteryka.

Christian Lacroix urodził się w 1951 roku. Studiował historię sztuki w Montpellier, później ukończył kurs konserwatora zbiorów muzealnych w Ecole du Louvre. W 1978 roku podjął współpracę z domem mody Hermes, w 1981 z domem mody Patou. Dopiero tam w pełni rozwinęła się jego fascynacja barokowym stylem. W 1987 roku Lacroix otworzył swój własny dom mody i na nowo odkrył dla świata styl haute couture. Niezwykły talent pozwalał mu łączyć i przetwarzać wszystkie aspekty kultury, w której się wychował na potrzeby własnego, niepowtarzalnego stylu.

W filmie twórcy sięgają też do prywatnego życia projektanta, docierają do jego rodzin i znajomych, którzy nie potrafią wyjść z podziwu, że był w stanie przewidzieć zmiany gustów kilkupokoleniowej klienteli i co więcej - nadążyć za tymi zmianami.

Najbliższe emisje

Reklama