Galeria

  • CHRISTIAN DIOR - PROJEKTANT MODY I JEGO SOBOWTÓR

 

CHRISTIAN DIOR - PROJEKTANT MODY I JEGO SOBOWTÓR

Christian Dior, le couturier et son double

reżyser: Philippe Lanfranchi

film dokumentalny, Francja, 2005, 51 min.

W 1947 roku Francja odbudowuje powojenne straty. Tymczasem młody projektant podbija świat nową, odważną wizją kobiecej elegancji, po raz kolejny ustanawiając Paryż światową stolicą mody. Nazywa się Christian Dior i jego przeznaczeniem jest stać się legendą.

Ten człowiek, mimo, że całkowicie odmienił styl haute couture, swoją osobą zaprzeczał wizerunkowi projektanta mody, który w masowej świadomości jawił się jako dziwaczny ekscentryk. Christian Dior (1905-57), który nigdy nie oswoił się z popularnością i był do niej wyraźnie zdystansowany, tak naprawdę nie myślał o szumnej karierze w branży odzieżowej. Kolejne przedsięwzięcia, które doprowadziły go do tytułu "kreatora marzeń wyższych klas", wprawiały go w większe zdumienie niż kogokolwiek innego. Był skromnym, twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, który swoich 900 pracowników traktował jak członków rodziny. Doceniał ich za to, że pomagali mu urzeczywistnić wszystko, co z taką przyjemnością szkicował na papierze.

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w Granville w Normandii. Zanim odniósł wielki sukces jako kreator haute couture, sprzedawał projekty sukien i kapeluszy kilku domom mody, a jego szkice pojawiały się na stronach magazynu Figaro. W 1938 roku podjął pracę w charakterze projektanta w firmie Roberta Pigueta, ale wraz z wybuchem wojny został powołany do służby wojskowej. Po demobilizacji pracował u jednego z najpopularniejszych ówczesnych paryskich krawców Luciena Lelonga. W 1946 roku założył własny dom mody, a rok później odbył się pokaz jego pierwszej kolekcji. Wkrótce otrzymał nagrodę Neimana Marcusa. Firma zaczęła się prężnie rozwijać - wraz z Sergem Heftlerem Louichem wypuścili na rynek pierwsze perfumy Miss Dior i dołączył do nich projektant butów Roger Vivier. Po śmierci Christiana Diora w 1957 dyrektorem artystycznym jego domu mody został Yves Saint - Laurent.

Skąd wziął się u Diora doskonały gust i wyczucie stylu? Co było jego inspiracją i czynnikiem sprawczym oszałamiającego sukcesu? Twórcy filmu ukazują skromnego człowieka, na którego silny wpływ miało dzieciństwo w Normandii, elegancja matki, a także uwielbienie dla kwiatów, sztuki i architektury.

Najbliższe emisje

Reklama