CHOROBA WŚCIEKŁYCH KRÓW: NIEWIDZIALNY WRÓG

reżyser: Bettina Lerner

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1996, 49 min.

Dokument poświęcony tak zwanej chorobie "wściekłych krów", której odkrycie w Wielkiej Brytanii spowodowało panikę wśród hodowców bydła i konsumentów wołowiny w całej Europie.

Choroba "wściekłych krów" została odkryta po raz pierwszy w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. Dziesięć lat później, 20 marca 1996 roku, władze Zjednoczonego Królestwa ogłosiły, że atakuje ona centralny system nerwowy bydła hodowlanego, jest zakaźna i może zostać przeniesiona na człowieka. Według oficjalnych danych dziesięć osób straciło życie w wyniku zarażenia się nowym wariantem choroby Creutzefelda-Jacoba, powodującej nieodwracalne zmiany w mózgu, podobnej w skutkach do choroby "wściekłych krów". Ta nowina zasiała panikę wśród wszystkich konsumentów wołowiny w Europie. Z uwagi na długi okres wylęgu, trudno dziś ustalić ile osób mogło się zarazić.

Niniejszy film tłumaczy za pomocą terminów naukowych, zrozumiałych dla każdego, dlaczego aż dziesięć lat upłynęło zanim odkryto związek pomiędzy chorobami "wściekłych krów" i Creutzfelda-Jacoba. Uczestniczymy w badaniach naukowców, poszukujących skutecznego leku oraz poznajemy losy osób, których bliscy padli ofiarami śmiertelnego wirusa (jest wśród nich Helen Churchill, której młodszy brat zmarł na chorobę Creutzfelda-Jacoba).

Odcinek przedstawia różne odmiany schorzenia, którego odmianą jest choroba "wściekłych krów". Poznajemy działania podjęte przez władze brytyjskie w latach osiemdziesiątych, kiedy krowy po raz pierwszy zaczęły masowo umierać.

Najbliższe emisje

Reklama