Galeria

  • Chodorkowski
  • Chodorkowski
  • Chodorkowski
  • Chodorkowski
  • Chodorkowski
  • Chodorkowski

 

Chodorkowski

Chodorkowski Chodorkowski Chodorkowski Cyril Tuschi Niemcy 2010

Khodorkovsky

reżyser: Cyril Tuschi

dokument socjologiczny, Niemcy, 2010, 112 min.

Proces Michaiła Chodorkowskiego, najbogatszego człowieka w Rosji, dowiódł, że nawet potężni oligarchowie nie mogą czuć się bezpieczni. Cyril Tuschi postanowił prześledzić losy człowieka, który odważył się zadrzeć z Kremlem. Zrealizował film, którego publikacji obawiała się nawet rosyjska służba bezpieczeństwa.

Michaił Borysowicz Chodorkowski miał 24 lata i opinię wielkiego talentu w dziedzinie chemii, kiedy w 1987 roku założył Centrum Naukowo-Techniczne Twórczości Młodzieży. Dwa lata później powołał do życia bank, a w roku 1992 został p.o. wiceministra paliw i energetyki. Rok 1997 był dla niego prawdziwym przełomem. Chodorkowski nabył wówczas 45% akcji bankrutującej państwowej spółki naftowej Jukos. W ciągu sześciu lat zdołał odwrócić losy zadłużonej firmy, restrukturyzując ją i wyprowadzając na pozycję lidera światowego rynku energetycznego. Stojąc na czele zbudowanego przez siebie imperium, znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Rosjan. Dalekosiężny plan przewidywał fuzję Jukosu z koncernem Sibnieft, należącym wówczas do Romana Abramowicza. Operacji przeszkodziło aresztowanie Chodorkowskiego. 25 października 2003 roku przedsiębiorcę oskarżono o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw, półtora roku później trafił za kraty. Komentowany przez cały świat proces wywołał wiele kontrowersji i głosy, jakoby była to konsekwencja prowadzenia przez Chodorkowskiego własnej, niezależnej od Kremla polityki.

Film "Chodorkowski" pozwala dokładnie przyjrzeć się przypadkowi właściciela Jukosu. Celem niemieckiego reżysera CYRILA TUSCHIEGO było ukazanie w obiektywny sposób oblicza tytułowego bohatera oraz przebiegu jego błyskotliwej, przerwanej przez władzę kariery. "Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka" - tłumaczył reżyser, który swój film realizował przez pięć lat. Pomimo rozlicznych problemów, m.in. gróźb ze strony KGB i tajemniczych kradzieży materiałów filmowych, Tuschi zdołał dokończyć film, a przy tym przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów, w tym z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego, jak również wpływowymi politykami z całego świata. Udało mu się nawet wykorzystać w dokumencie unikalny zapis rozmowy z samym oligarchą, przeprowadzonej już na sali sądowej. Warto wspomnieć, że muzykę do filmu napisał wybitny kompozytor muzyki współczesnej Arvo Pärt.

"Ten pełnometrażowy dokument ogląda się jak najbardziej wciągającą fabułę. To nie jest dokument śledczy, ale portret człowieka, który stał się żywym mitem" - pisała o "Chodorkowskim" Gazeta Wyborcza, podczas gdy "Polityka" obwołała produkcję Tuschiego "filmem znakomitym, wyważonym i rzetelnie opowiedzianym".

Najbliższe emisje

Reklama