Filmy podobne

środa, 26.02 11:30
czwartek, 27.02 10:00
piątek, 28.02 11:00
-
-

Historia

CHMURY NAD BAGDADEM

CHMURY NAD BAGDADEM CHMURY NAD BAGDADEM CHMURY NAD BAGDADEM Charles Ferguson USA 2007

No End in Sight

reżyser: Charles Ferguson

film dokumentalny, USA, 2007, 102 min.

Wojny w Iraku są trzy. Jedna toczy się na irackich ulicach i w wioskach, w chaosie i pogardzie dla ludzi i narodu. Giną w niej dzieci, kobiety, a ogromny dorobek kraju zamienia się w pył. Druga wojna toczy się w klimatyzowanych biurach w Waszyngtonie, gdzie wysocy rangą urzędnicy podejmują decyzje, które zmieniają los setek tysięcy ludzi. Trzecią wojnę znamy powierzchownie z mediów, w których stale powtarzanych jest kilkadziesiąt podobnych obrazków. Ta wojna w zasadzie nie istnieje.

Z ponad dwustu godzin materiału zdjęciowego z USA i Iraku, z kilkudziesięciu wywiadów z najlepiej zorientowanymi byłymi urzędnikami i oficerami amerykańskimi reżyser Charles Ferguson próbuje odtworzyć historię upadku Bagdadu w kwietniu 2003 roku i zrozumieć przyczyny irackiego kryzysu, który po kilku latach zdaje się nie mieć końca. Z wywiadów wyłania się przerażający obraz: strategiczne decyzje podejmowane były w sekrecie przez kilku ludzi, którzy nigdy nie byli w Iraku i nie znają się na problematyce Bliskiego Wschodu. Brzemienna w skutkach, tragiczna decyzja o demobilizacji i rozwiązaniu irackiej armii została podjęta w Waszyngtonie przez wysokiego urzędnika w drugim tygodniu jego pracy, bez konsultacji ze specjalistami, wojskiem i okupacyjnymi władzami w Iraku.

Film z jednej strony demaskuje ignorancję i bezmyślność urzędniczego aparatu Busha, z drugiej ujawnia jego wyjątkowy cynizm. Na oczach przerażonych Irakijczyków ich dorobek kulturowy i cywilizacyjny jest systematycznie niszczony, gdyż jedyną instytucją, która doczekała się zapowiedzianej przez Armię Stanów Zjednoczonych ochrony jest ministerstwo odpowiedzialne za przemysł paliwowy. Największym przegranym irackiej wojny jest naród, który mamiony pięknie brzmiącymi hasłami i obietnicami uwierzył w lepsze amerykańskie jutro. Zamiast tego doczekał się wojny domowej, chaosu, masowych zabójstw i porwań.

Zasłużenie nominowany do Oscara w 2008 roku "Chmury nad Bagdadem" to przejmujący dokument o prawdziwym obliczu wojny w Iraku, demaskujący niewygodną prawdę o największym partactwie politycznym ostatnich lat, o końcu złudzeń i nadziei. Oprócz nominacji do Oscara film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na FF w Sundance 2007, wszedł do oficjalnej selekcji Silverdocs 2007 oraz był pokazywany na Festiwalu filmowym PLANETE DOC REVIEW w 2008 roku.

Najbliższe emisje

Reklama