Filmy podobne

środa, 26.02 11:00
piątek, 28.02 11:00
-
-

Galeria

  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji
  • Chiny. Narodziny cywilizacji

Historia

Chiny. Narodziny cywilizacji

China 2000 BC

film dokumentalny, Francja/Japonia, 3 x 52 min.

"Chiny. Narodziny cywilizacji" to trzyczęściowa seria dokumentalna przedstawiająca historię starożytnych Chin - od czasów dynastii Xia (ok. 2000 p.n.e.) aż po rządy "Pierwszego Cesarza" (Qin Shi Huang), które rozpoczęły się w 221 p.n.e.

Autorzy tej niesamowitej serii prezentują widzowi sensacyjne odkrycia archeologiczne, które pozwolą jeszcze lepiej poznać starożytną historię jednego z najbardziej tajemniczych i fascynujących państw na świecie. W trzech odcinkach widzowie zobaczą takie wykopaliska archeologiczne, jak pałac powstały w czasach kultury Erlitou, "chińskie Pompeje" czy mauzoleum "Pierwszego Cesarza" i jego imponującą Terakotową Armię.

ODCINEK 1
Pomiędzy 2000 a 1600 rokiem p.n.e. w Chinach dokonał się ogromny postęp cywilizacyjny. Zaczęły powstawać pierwsze miasta, władza stopniowo się centralizowała, upowszechniało się pismo i użycie metalu. Zanim jednak do tego doszło, w Chinach, podobnie jak w całej Europie, rządziły klany. Same panowały na swoich terytoriach, rozwijały je, budując miasta, które miały służyć wiecznej chwale ich założycieli. Jednak w ciągu zaledwie jednego pokolenia wszystkie klany upadły. Jedyną rodziną, która przetrwała, była dynasta Xia. Przez lata jej istnienie uznawane było przez archeologów za legendę. Mimo źródeł potwierdzających rządy dynastii Xia, badacze historii Chin do tej pory spierają się w kwestii ich wiarygodności. Niemniej w najbardziej uznanej księdze historycznej Chin, czyli "Notatkach Historycznych Shiji", wymienione są informacje o różnych pokoleniach dynastii Xia. Według niektórych źródeł historycznych założycielem dynastii był Wielki Yu, do dziś uosabiający wzór cesarza idealnego - mądrego, sprawiedliwego, pobożnego i pracowitego. Szereg odkryć archeologicznych, m.in. jadeitowe rzeźby, narzędzia z brązu, czy dowody na stworzenie jednolitych systemów religijnego i politycznego, wydaje się potwierdzać, że dynasta Xia jest zaginionym ogniwem pomiędzy pre-historycznymi a historycznymi Chinami. Po ponad czterystu latach rządów i tragicznym ich końcu, pozostawili po sobie jeden z najbardziej charakterystycznych symboli siły i Chin: symbol smoka.

ODCINEK 2
Wiosną 2012 roku prace przy budowie autostrady przecinającej prowincję Henan przerwało niezwykłe odkrycie - dokopano się do ruin starożytnego miasta. Najprawdopodobniej powstało 4000 lat temu i wszystko wskazuje na to, że wzniosła je jedna z najsłynniejszych chińskich dynastii - Shang. Pomiędzy 1600 p.n.e. a 1046 p.n.e w Chinach panował ród Shang. Dynastia ta uznawana jest przez historyków za pierwszą oficjalnie rządzącą w Państwie Środka. Shangowie władali wschodnio-północnymi Chinami, a dokładnie doliną Rzeki Żółtej. Przez lata panowania sukcesywnie tworzyli chińską tożsamość kulturową. Stali na czele konglomeratu kilkunastu plemion, których królowie posiadali władzę polityczną i religijną. Największy rozkwit państwa dynastii Shang archeolodzy datują na XIII wiek p.n.e. Wtedy też budowano miasta, stworzono pierwszy kalendarz księżycowy, kwitł handel i rozpowszechniono stosowanie brązu. Na ten okres datuje się również moment powstania pierwszego pisma piktograficznego. Społeczeństwo składało się z mieszkańców wsi, którzy podlegali władzy państw-miast, a te z kolei znajdowały się w bezpośredniej zależności od państwa Shang. Za panowania dynastii Shang zaczęły się tworzyć jednostki militarne, a władcy systematycznie i sukcesywnie niszczyli swoich przeciwników. Wśród wojowników, co było niespotykane w tamtych czasach, znalazła się kobieta Fu Hao, zwana także "chińską Joanną d'Arc". Legendy głoszą, że dynastia Shangów została zmieciona z powierzchni ziemi przez Zhousów w jeden dzień. Jak naprawdę było, trudno ustalić, wiadomo na pewno, że w 1045 roku p.n.e król Wu pokonał dynastię Shang w bitwie pod Muye, ustanawiając tym samym erę panowania nowej dynastii, Zhou. Dynastia Zhou była najdłużej rządzącą w historii Chin. W czasach jej panowania zaczęto wytapiać żelazo, doprowadzono do perfekcji sztukę wytapiania brązu, udoskonalono pismo. Epokę panowania dynastii od XI wieku p.n.e. naukowcy uznają za okres rozkwitu filozofii, który nazywają okresem Stu Szkół. Położył on fundamenty pod rozwój takich kierunków w filozofii jak konfucjanizm (do dziś rozpowszechniony w całej Azji), taoizm czy legizm.

ODCINEK 3
W roku 221 p.n.e. narodziło się Imperium Chińskie, które będzie trwać nieprzerwanie do Rewolucji Xinhai w 1911 roku. W 221 p.n.e. król Qin, Qin Shi Huangdi pokonał władców pozostałych państw Zhou, Qi i Chu i ogłosił się Pierwszym Cesarzem Zjednoczonych Chin. Po dojściu do władzy rozpoczął serię reform mających na celu zjednoczenie swojego państwa. Zbudował szereg dróg, zunifikował pismo, jednostki miar i wagi. Za jego czasów doszło do całkowitej centralizacji władzy, co później przyczyniło się do upadku całej dynastii. Jednocześnie Pierwszy Cesarz rządził w kraju twardą ręką, często wykorzystując metody terroru, co do dziś budzi szereg kontrowersji. To na życzenie Cesarza Qina zbudowano najbardziej znane na świecie mauzoleum, w którym znajduje się Terakotowa Armia. Jest to niezwykły grób, który reprezentuje megalomanię Pierwszego Cesarza i jego obsesję na punkcie nieśmiertelności. Grobowiec odkryty dopiero w 1974 roku przez chińskich chłopów kopiących studnie, liczy 7500 figur naturalnej wielkości wykonanych z wypalonej gliny. W skład tej potężnej armii wchodzą żołnierze, wozy bojowe, dowództwo armii, cywile, medycy i konie. Każda z postaci jest inna, figury posiadają pewne cechy charakterystyczne, na każdej twarzy malują się inne emocje, stoją w różnych pozycjach. Pierwotnie Armia była kolorowa, niestety podczas wydobywania figury gwałtownie blakły. Na szczęście współcześni naukowcy wiedzą jak temu zapobiec. Mauzoleum zajmuje powierzchnię 90km2 i nieoficjalnie jest uznawane za ósmy cud świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W trzeciej części serii "Chiny. Narodziny cywilizacji" widzowie mogą z bliska przyjrzeć się temu niesamowitemu dziełu ludzkich rąk, które zostało stworzone ponad 2200 lat temu.


CZYTAJ BLOG PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama