Filmy podobne

czwartek, 14.12 22:00
piątek, 15.12 02:10
niedziela, 17.12 17:55
-
-

Historia

Cesarz Maksymilian - meksykański sen

Cesarz Maksymilian - meksykański sen Cesarz Maksymilian - meksykański sen Cesarz Maksymilian - meksykański sen Franz Leopold Schmelzer Austria/Niemcy 2014

Maximilian of Mexico - The Dream of Empire

reżyser: Franz Leopold Schmelzer

dokument, Austria/Niemcy, 2014, 52 min.

Życie i śmierć Maksymiliana I - młodszego brata cesarza Austrii Franciszka Józefa. Zdolny botanik, rzutki oficer marynarki, nieudany polityk. Liberał, który skończył przed meksykańskim plutonem egzekucyjnym.

Urodzony w 1832 roku Maksymilian pod naciskiem Napoleona III wstąpił na tron Meksyku w 1863 roku. W kraju cesarz atakowany był z każdej strony. Od początku sprawowania władzy toczył spór z meksykańskimi liberałami, którym przewodził prezydent Benito Juárez. Juárez nie chciał poprzysiąc mu wierności a konserwatywni politycy nie zgadzali się z jego liberalnymi poglądami. W 1865 roku w Stanach Zjednoczonych zakończyła się wojna secesyjna. Rok później Napoleon III bojąc się amerykańskiej interwencji wycofał swoje wojska z Meksyku. Maksymilian odmówił ucieczki do Europy, w konsekwencji został schwytany i skazany przez sąd wojskowy na śmierć przez rozstrzelanie.

Najbliższe emisje

Reklama