Galeria

  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE
  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE
  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE
  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE
  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE
  • CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE

 

CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE

CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE CALDER. RZEŹBIĆ POWIETRZE François Levy-Kuentz Francja 2008

Calder, sculpteur de l'air

reżyser: François Levy-Kuentz

film dokumentalny, Francja, 2008, 51 min.

Alexander Calder (1898 - 1976) to jeden z najbardziej rewolucyjnych i popularnych artystów XX wieku, amerykański rzeźbiarz, malarz, ilustrator, inicjator i najwybitniejszy przedstawiciel sztuki kinetycznej.

Używał pustych puszek po sardynkach, kawałków szkła, drutów i blachy. Jego przyjaciel, filozof Jean-Paul Sartre mówił o nim "Mozart przestrzeni". Był kubistą i futurystą, zainteresowanym wyłącznie czystą inwencją, artystą, który wprowadził ruch do geometrycznej abstrakcji. W jego portfolio figuruje ponad 16 000 prac, a każda z nich jest dowodem na wyższość wyobraźni nad technologią.

Dokument "Calder. Rzeźbić powietrze" to próba pokazania, jak bardzo jego sztuka jest nadal nowoczesna, współczesna i ponadczasowa. Celem filmowców było przede wszystkim wyeksponowanie pionierskich aspektów twórczości Caldera, aktualnych nawet wiek później. Równolegle z przedstawieniem najważniejszych wydarzeń z jego biografii, pokazują cyklicznie powtarzające się tematy jego prac. Z twórczości Caldera najbardziej wyróżnia się "The Cirque". W Paryżu w 1927 roku stworzył miniaturowy cyrk - malutkich akrobatów i tancerzy na linach i trapezach. Paryska awangarda gromadziła się w studio Caldera, by zobaczyć to cudo, a krytyk James Johnson Sweeney mówił: "w tym dziele można było dostrzec najbardziej charakterystyczne cechy jego późniejszych prac".

Najbliższe emisje

Reklama