BUSH KONTRA GORE - WYBORY BEZ PRECEDENSU

reżyser: Richard Ray Perez, Joan Sekler

film dokumentalny, USA, 2002, 50 min.

Krytyka ostatniej rundy wyborów prezydenckich, które odbyły się w USA w 2000 roku. Autorzy filmu koncentrują się na podejrzeniach o manipulowanie przebiegiem głosowania w rządzonym przez brata George'a W. Busha, Jeba, stanie Floryda.

Już w pierwszych godzinach wyborów, w których George W. Bush wygrał z Alem Gore, można było usłyszeć zarzuty, że nie były one przeprowadzane zgodnie z prawem. Tysiące Amerykanów, którzy brali udział w poprzednich wyborach, stwierdziło, że ich nazwiska nie znalazły się na liście osób uprawnionych do głosowania. Pojawiły się podejrzenia, że gubernator Jeb Bush, sekretarz stanu Katherine Harris i inni republikańscy urzędnicy polecili wpisać na listę osób, które nie mogą brać udziału w głosowaniach odbywających się na terenie stanie Floryda (czyli tych, którzy popełnili poważniejsze przestępstwa) również ludzi do tej pory nie karanych.

Biorąc po uwagę fakt, że wybory zostały rozstrzygnięte 537 głosami, ta manipulacja mogła wpłynąć na ich wynik. Na tym jednak nie kończą się wyborcze wątpliwości. Członkowie sztabu Ala Gore'a próbowali doprowadzić do ręcznego przeliczenia 175 tysięcy głosów, które nie zostały przeczytane przez maszyny liczące, ale działania zwolenników Busha okazały się bardziej skuteczne. Rok później konsorcjum organizacji mediów USA wydało opinię stwierdzającą, że gdyby wszystkie głosy zostały wzięte pod uwagę, prezydentem Stanów Zjednoczonych zostałby Al Gore, a nie George W. Bush.

Najbliższe emisje

Reklama