Galeria

  • BUNTOWNICY. HISTORIA GRUPY THE CLASH
  • BUNTOWNICY. HISTORIA GRUPY THE CLASH

 

BUNTOWNICY. HISTORIA GRUPY THE CLASH

Rebel Truth. History of the Clash

reżyser: Alan G. Parker

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2007, 59 min.

Dokument o historii jednego z najznamienitszych zespołów punkowych - The Clash.

Zespół założył w 1976 roku Joe Strummer, Mick Jones, Paul Simonon i Nicky Headon. Jako pionierzy brytyjskiej punk rocka eksperymentowali z muzyką reggae, funk, rap i rock&rollem. Ich trzeci album "London Calling" z 1979 roku został uznany przez magazyn Rolling Stone za najlepszy album lat 80-tych. Zespół rozpadł w 1986 roku z powodu wewnętrznych nieporozumień i tarć.

W filmie zostali przedstawieni członkowie bandu od strony prywatnej i zawodowej, ich wzloty i upadki, niekończące się trasy koncertowe i międzynarodowy sukces. Twórcy dokumentu cofnęli się w czasie do połowy lat 70-tych, by pokazać ówczesną brytyjską scenę punkową i zespoły, z których powstało The Clash, czyli London SS i The 101'ers. Reżyser Alan G. Parker zwraca dużą uwagę na odejście Micka Jonesa i wpływ tego zdarzenia na twórczość zespołu. Dokument kończy ostatnia trasa koncertowa The Clash, promującą ich płytę "Cut The Crap" z 1985 roku oraz tragiczna, przedwczesna śmierć Joe'go Strummera w 2002 roku.

Historia The Clash została opowiedziana z wykorzystaniem ich muzyki, archiwalnych występów na żywo i wywiadów oraz nie pokazywanych wcześniej zdjęć z osobistych zbiorów legendarnego i zafascynowanego punkiem reżysera filmowego Dona Lettsa. Szczerego wywiadu udzielił frontman grupy Mick Jones, Vince White - następca Jonesa po jego odejściu w 1983 roku, Glen Matlock z Sex Pistols czy Tony James z Generation X.

W filmie zostali przedstawieni członkowie bandu od strony prywatnej i zawodowej, ich wzloty i upadki, niekończące się trasy koncertowe i międzynarodowy sukces. Pokazano także brytyjską scenę punkową połowy lat 70-tych i zespoły, z których powstało The Clash, czyli London SS i The 101'ers. Dokument kończy ostatnia trasa koncertowa zespołu w 1983 roku i tragiczna śmierć Joe'go Strummera w 2002 roku.

Najbliższe emisje

Reklama