Historia

Bułgarska mafia

Once Upon a Time in the East

reżyser: Demir Yanev

film dokumentalny, Bułgaria, 2011, 96 min.

Bułgaria w obliczu upadku komunizmu stanęła do walki o wolność i demokrację. W latach 90. tysiące ludzi wyszło na ulice z nadziejami na świetlaną przyszłość. Nikt wtedy nie myślał o ciemnej stronie kapitalizmu.

Do rządu garnęli się wszyscy: kryminaliści, byli więźniowie, sportowcy, głównie zapaśnicy i zarazem członkowie gangów, oszuści i ochroniarze. To właśnie ci ludzie prywatyzowali Bułgarię, która 20 lat później dołączyła do Unii Europejskiej. O tym, jak dziś wygląda bułgarska polityczna scena, opowiada były zapaśnik, pisarz kryminałów w i mafioso Georgi Stoev.

W dokumencie "Bułgarska mafia" wykorzystano także ostatnie wywiady ze Stoevem, cytaty z jego książek oraz materiały telewizyjne i zdjęciowe. Dynamiczna struktura filmu eksponuje osobowość pisarza i mechanizmy, które rządzą bułgarskim społeczeństwem. Stoev mówi, że mafia jest wspierana przez polityków, ba, bez polityków mafia nie istnieje, korupcja i morderstwa na zlecenie to chleb powszedni, a życie w tym kraju nie ma żadnej wartości. Sam został zastrzelony na ulicy w Sofii w 2008 roku.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama