Nauka i technika

BUDDA I BIOSFERA

reżyser: Michel Decoust

film dokumentalny, Francja, 1993, 54 min.

34-letnia Amerykanka, Abigail Alling, ukończyła wydział biologii morskiej na uniwersytecie w Yale. Od dwóch lat żyje ona w szklanej kuli o powierzchni 1,5 hektara, która jest miniaturową repliką kuli ziemskiej.

Zbudowano ją w sercu pustyni w Arizonie. Stworzono tu różne środowiska istniejące na naszej planecie. Jest tu sztuczny mini ocean, sawanna, łąka, bagna, pustynię i las tropikalny. Osiem osób żyjących w Biosferze 2 funkcjonuje w sposób całkowicie niezależny od świata zewnętrznego poddając procesowi utylizacji i odzysku wodę, powietrze i śmieci. Celem eksperymentu jest zbadanie czy człowiek może normalnie żyć i funkcjonować w sztucznie stworzonych warunkach. Powodzenie tego projektu mogłoby w dalszej perspektywie oznaczać możliwość kolonizacji innych planet. Ineke Berrelly żyje, podobnie jak Abigail, w odosobnieniu, tyle, że w Instytucie Vajra Yogini niedaleko Tuluzy we Francji. W ośrodku tym praktykowany jest model życia według tradycji tybetańskiego buddyzmu. Ineke, Francuska holenderskiego pochodzenia, stała się buddyjską mniszką w wieku 50 lat podczas pobytu w Indiach.

Niniejszy dokument ukazuje przeżycia obu kobiet w odizolowanym od reszty świata środowisku, które przez kilka dni miały możność wymiany doświadczeń i wrażeń, nie opuszczając miejsc swojego odosobnienia. Komunikowały bowiem dzięki specjalistycznym urządzeniom audiowizualnym.

Najbliższe emisje

Reklama