Historia

Brzmienie lat 90.

Brzmienie lat 90. Brzmienie lat 90. Brzmienie lat 90. Frank Ilgener, Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Matthias Reitze Niemcy 2014

Welcome to the 90'

reżyser: Frank Ilgener, Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Matthias Reitze

dokument, Niemcy, 2014, 4x52 min.

Niedawno się skończyły, a już stały się epoką historyczną - lata 90. Dokumentalna seria o stylu, pop-kulturze i ikonach ostatniego dziesięciolecia XX wieku.

Witajcie w latach 90. Ta czterodocinkowa seria zabiera widzów w barwną podróż przez ostatnią dekadę. To nie tylko historia muzyki tego okresu, to również nostalgiczny przegląd zjawisk i osobowości tego okresu. Kto nie pamięta Tamagotchi, Lady Di, filmu "Trainspotting", butów na platformie czy rozwijającej się nowej gospodarki? Dokumenty uzupełnione są ekskluzywnymi wywiadami z twórcami lat 90. takimi jak Morcheeba, Tic Tac Toe, Rudimental, Franz Ferdinand i All 4 One.

Odc. 1 Kultura dance
W latach 80. wraz z acid housem rozpoczęło się organizowanie parad miłości. W latach 90. stały się one fenomenem kultury masowej. "Love Parade" w Berlinie przyciągała miliony i dała początek opartej na elektronicznej muzyce subkulturze rave. W Manchesterze, w Wielkiej Brytanii klub The Haçienda staje się symbolem całonocnych, szalonych imprez a Ibiza jest mekką wielbicieli elektro. Ludzie coraz chętniej poddają się tanecznemu transowi. Stacja MTV pokazuje teledyski do muzyki house. Największe gwiazdy, Madonna i Janet Jackson wykorzystują klubowe bity w podkładach do swoich piosenek. Na scenę wkraczają liczne drag queen. Estetyka kamp dołącza do głównego nurtu kultury popularnej i staje się wyznacznikiem kultury masowej. Eurodance, gatunek muzyki elektronicznej podbija parkiety na całym świecie, a to za sprawą takich wykonawców jak Snap, Dr Alban czy La Bouche.

Odc. 2 Boysbandy i girlsbandy
Grupa TLC do ubrań, które sygnuje swoją nazwą dołącza prezerwatywy, Spice Girl głośno krzyczą: Girl Power. Chłopcy z Take That w teledyskach wyginają umięśnione ciała na plaży, a członkowie Backstreet Boys tańczą w mokrych koszulach opinających torsy. Na całym świecie nastolatki szaleją na punkcie boys i girlsbandów. Wygląd młodych dziewcząt inspirowany jest tym co widzą w telewizji. Nastolatki nie marzą już o wyjściu za mąż, domu i rodzinie. Celebrują swoją młodość i manifestują dojrzałość seksualną. Wzorują się na bohaterach serialu "Beverly Hills 90210" oraz gazetach typu "Bravo". Pokoje oklejają plakatami swoich bohaterów. Ten szał ma również mroczną stronę - spotęgowany konsumpcjonizm, chciwi menagerowie i dramatyczne rozstania. Gdy zespół Take That ogłosił swój rozpad nastolatki popadły w otchłanie rozpaczy, część z nich głośno deklarowała chęć popełnienia samobójstwa.

Odc. 3 Od grunge'u po nu metal
Gdy 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain popełnia samobójstwo, umiera nie tylko Nirvana, ale i wszystkie nadzieje pokolenia nazywanego Generacją X. Muzycy Beady Eyes, Andy Bell i frontmenka Skunk Anansies, Skin nadal pamiętają jakim szokiem była dla nich śmierć Cobaina. W tym czasie dziewczyny walczą ze zdominowanym przez mężczyzn świecie ciężkiej muzyki. Szereg utalentowanych kobiet przewraca świat popu do góry nogami. Zespoły takie jak Bratmobile, L7 lub Bikini Kill nawołują do buntu w rytmie gitarowych riffów. Zainspirowany przez chwalebne lata 60., britpop budzi się do życia i daje Brytyjczykom nową samoświadomość.

Odc. 4 Złote lata hip-hopu
Lata 90. to eskalacja kultury hip-hopowej. Popularność jaką zdobywa gangsta rap szokuje i dzieli Amerykanów. Wojska amerykańskie biorą udział w operacji Pustynna Burza w Kuwejcie. W całym kraju wyczuwalne jest napięcie. Życie codzienne w amerykańskich miastach definiowane jest przez terror gangów handlujących narkotykami i rasistowską brutalność policji. W opozycji do gansta rapu powstaje Native Tongues Posse - grupa hip-hopowa, której członkowie promują pozytywne nastawienie do rzeczywistości. Podstawą ich muzyki są sample jazzowe. W tym samym czasie we Francji, która ma największą scenę hip-hopową w Europie na szczyty wspina się Mc Solaar, IAM i Suprême NTM. Rap staje się dla części francuzów, zwłaszcza afrykańskich imigrantów sposobem na wyrażenie sprzeciwu przeciw dyskryminacji. W Niemczech Die Fantastischen Vier, Freundeskreis, Absolute Beginner i Fettes Brot szturmują listy przebojów. Ich teledyski emituje niemiecki kanał muzyczny VIVA.

Najbliższe emisje

Reklama