BRUTALNA PRAWDA

reżyser: Michael Moore

film dokumentalny, Kanada, 1999, 25 min.

Program telewizyjny Michaela Moore'a.

Odc.1-5. Dziennikarz i filmowiec Michael Moore sprzeciwia się wykorzystywaniu biednych przez bogatych oraz nadużywaniu przez biznesmenów i polityków zajmowanej pozycji do załatwiania własnych, często nieuczciwych, interesów. W zrealizowanym przez siebie cyklu programów Moore komentuje również głośne wydarzenia, tematy "na czasie" i skandale. Amerykanin omawia wybrane problemy w charakterystyczny dla siebie sposób: wyśmiewając je.

Odc.6. Michael Moore udaje się do szpitala, gdzie próbuje wdrożyć w życie plan, który ma pomóc pacjentom nie posiadającym ubezpieczenia. Następnie wtrąca się w życie prywatne Lucianne Goldberg, kobiety, która zachęciła Lindę Tripp do nagrywania rozmów z Moniką Lewinsky i planuje zrzucić telewizory na terytorium Afganistanu, gdzie rząd zakazywał posiadania sprzętu tego typu.

Odc.7. Michael Moore postanowił poznać prawdziwy charakter sekretarza obrony, który wydaje się reżyserowi serii zbyt wrażliwy, by móc wykonywać swoją pracę. W tym samym odcinku nieznośny dziennikarz i filmowiec postanowił zaatakować firmę Manpower, jednego z największych pośredników pracy w Stanach Zjednoczonych.

Odc.8. Joe Camel, jedna z głównych postaci kampanii reklamowych koncernu tytoniowego Philip Morris stracił dotychczasowe źródło utrzymania. Moore obserwuje, jak mężczyzna poszukuje nowej pracy. Oprócz tego, dziennikarz i filmowiec znów powraca do sprawy Lucianne Goldberg.

Odc.9. Moore proponuje założenie nowego państwa, Turdonii. Jego prezydentem zostałby Ted Turner. A wszystko to po to, aby ten magnat medialny przestał interesować się wyborami prezydenckimi. Przewrotny filmowiec chce również założyć szkołę strzelania dla nieletnich i w imieniu Hitlera żąda od szwajcarskich banków pieniędzy, które w czasie drugiej wojny światowej ulokowali w nich faszyści i które zostały wcześniej skradzione ofiarom Holokaustu.

Odc.10. Michael Moore usiłuje wysyłać dwóch Amerykanów arabskiego pochodzenia na inspekcję amerykańskich rezerw broni chemicznej i nuklearnej, a następnie próbuje dokonać zmian w życiu prywatnym Hillary Clinton.

Odc.11. Michael Moore rekrutuje "meksykańską wersję"samego siebie (oczywiście tańszą!), która ma za zadanie wykonywać jego pracę po drugiej stronie granicy. Na celowniku są przedsiębiorstwa nadużywające amerykańsko - meksykańskiej umowy o wolnym rynku. W programie znalazło się miejsce również dla humorystycznej wariacji na temat strajków i aliansu między amerykańskim producentem samochodów Chryslerem i jego niemieckim odpowiednikiem Daimlerem, który Moore uczcił w charakterystyczny dla siebie sposób.

Odc.12. Tym razem celem ataków Moore`a staje się przedsiębiorstwo Buckeye z Ohio hodujące kurczaki w nędznych warunkach. Następnie reżyser zachęca białych obywateli RPA, aby przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych, które nazywa nowym państwem apartheidu oraz próbuje wręczyć prezenty miliarderowi Billowi Gatesowi, szefowi Microsoftu.

Odc.13. Moore rzuca wyzwanie kandydatom na stanowisko prezydenta: ten, który odważy się na "slam" (rzucanie się na ręce tłumnie zgromadzonych ludzi - jak na rockowych koncertach), zdobędzie poparcie programu "Brutalna prawda". Kolejnym tematem poruszonym przez reżysera jest problem wolnego dostępu do broni.

Odc.14. Ekipa "Brutalnej prawdy" analizuje nowy rodzaj konserwatyzmu, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Następnie Moore rozpoczyna realizację programu mającego na celu nauczenie czarnoskórych Amerykanów, jak należy bronić się w przypadku ulicznej bójki o pieniądze. Na koniec reżyser przygląda się rywalizacji braci Bushów: George`a i Jeba. Pierwszy z nich był wówczas gubernatorem Teksasu, a drugi Florydy.

Odc.15. Moore zainteresował się nakazem wydanym przez ówczesnego burmistrza Nowego Jorku, Rudy`ego Giuliani, według którego przedmioty erotyczne nie mogą stanowić więcej niż 40% towaru w sexshopach. Reżyser zinterpretował te zalecenia na swój sposób. Drugim tematem programu są zaniedbania obserwowane w domach spokojnej starości zarządzanych przez duże firmy. Karen Duffy, współpracownica "Brutalnej prawdy", postanowiła przeprowadzić kurs samoobrony dla starszych osób.

Odc.16. Kilka sprzątaczek pracujących dla sieci hoteli Holiday Inn zostało wydalonych ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że kiedy próbowały stworzyć swoje związki zawodowe, ich pracodawca skontaktował się z urzędem imigracyjnym... W odwecie Michael Moore postanowił przeprowadzić inspekcję każdego hotelu sieci w USA i donosić policji o każdej nieprawidłowości. Następnie, ekipa "Brutalnej prawdy" zaatakowała firmę BMW żądając od niej odszkodowań dla przymusowych robotników, którzy pracowali dla tego producenta samochodów w czasie drugiej wojny światowej.

Odc.17. Ekipa "Brutalnej prawdy" wystawia swojego kandydata w wyborach do lokalnych władz w stanie New Jersey. Jego kampania obfituje w zaskakujące wydarzenia.

Odc.18. Kilka lat temu aktor Danny Glover wytoczył proces miastu Nowy Jork po tym, jak pięciu taksówkarzy odmówiło mu wykonania kursu ze względu na kolor jego skóry. Rasizm przewoźników zezłościł również Michaela Moore'a, który postanowił pojeździć po ulicach miasta w żółtej taksówce i wpuszczać do swojego samochodu tylko Afroamerykanów. W tym samym odcinku "Brutalnej prawdy" reżyser zajmuje się także finansową reformą kampanii wyborczych.

Odc.19. Michael Moore prowadzi swoje dochodzenie w sprawie trzech osób pełniących ważne funkcje w firmie C. R. Bard, które mimo, że cztery lata wcześniej zostały skazane na karę więzienia, wciąż przebywały na wolności. Kolejnym tematem poruszonym w "Brutalnej prawdzie" jest przeniesienie kanadyjskich zakładów Molsona z Barrie do Toronto. Mimo że nowa fabryka napojów znajduje się tylko 95 kilometrów od starej, dyrekcja nie zgodziła się, aby dotychczasowi pracownicy pozostali w firmie. Podany powód jest zdumiewający: według szefów Molsona różnica kulturowa między dwoma miastami jest zbyt duża!

Odc.20. W pewnym kalifornijskim więzieniu znajdują się osoby, które zostały pozbawione wolności bez procesu. Zostały zmuszone przez przydzielonych z urzędu adwokatów do przyznania się do winy. Michale Moore twierdzi, że wspomniani więźniowie są niewinni i prowadzi w ich sprawie własne dochodzenie. Ekipa "Brutalnej prawdy" zainteresowała się również historią mężczyzny z New London w stanie Connecticut, którego nie chciano zatrudnić w policji, gdyż jego iloraz inteligencji był... za wysoki!

Odc.21. Michel Moore postanowił poszukać osoby, która mogłaby go zastępować w pracy. Podczas rekrutacji doszło do dziwnych sytuacji. W dalszej części programu reżyser przypuszcza atak na firmę, która przeprowadziła na ludziach testy chemiczne nie uprzedzając o skutkach ubocznych, a Karen Duffy z ekipy "Brutalnej prawdy" zostaje przewodnikiem i oprowadza turystów po Nowym Jorku pokazując to miasto z mało znanej i niezbyt atrakcyjnej strony.

Odc.22. Kiedy amerykański Kongres zalecił szkołom, by na ścianach klas widniał tekst Dziesięciu Przykazań, Michael Moore postanowił rozwiesić w biurach Kongresu fragment z Biblii mówiący o tym, że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz dostanie się do raju. W tym samym odcinku "Brutalnej prawdy" filmowiec zastanawia się, jak doszło do tego, że wielu dobrych uczniów nie zostało przyjętych na uniwersytety takie, jak Yale czy Harvard, podczas gdy Georges W. Bush nie miał z tym większych problemów.

Odc.23. Latem 2000 roku ceny ropy w Stanach Zjednoczonych poszły w górę. Michael Moore zareagował na tę podwyżkę w charakterystyczny dla siebie sposób: w programie "Brutalna prawda" zaprezentował otwartą przez siebie "stację benzynową Saddama", na której można było zatankować taniej niż gdzie indziej. W zamian za tańsze paliwo, klienci musieli przynosić na stację żywność, która miała być rozdana Irakijczykom cierpiącym głód z powodu embarga. Jednocześnie Jay Martel z ekipy "Brutalnej prawdy" poruszył problem "syndromu Wojny w Zatoce", na który, jak twierdzi, cierpią tysiące amerykańskich żołnierzy. Władze USA uważają, że takie zjawisko nie istnieje.

Odc.24. Moore organizuje paradę na cześć przeciwników aborcji, którzy wywierają nacisk na lekarzy, by nie zgadzali się na usuwanie płodu. Następnie pracująca dla "Brutalnej prawdy" Karen Duffy udaje się do Sussex, gdzie odnotowano znaczny wzrost zaludnienia. Przyczyną tej zmiany nie jest ani większa liczba narodzin, ani imigracja, ale otwarcie dwóch nowych więzień.

Najbliższe emisje

Reklama