Filmy podobne

Galeria

  • Brudna wojna Mussoliniego
  • Brudna wojna Mussoliniego
  • Brudna wojna Mussoliniego
  • Brudna wojna Mussoliniego
  • Brudna wojna Mussoliniego
  • Brudna wojna Mussoliniego

Historia

Brudna wojna Mussoliniego

Brudna wojna Mussoliniego Brudna wojna Mussoliniego Brudna wojna Mussoliniego Giovanni Donfrancesco Włochy 2008

Mussolini's Dirty War

reżyser: Giovanni Donfrancesco

film dokumentalny, Włochy, 2008, 51 min.

16 lutego 1943 roku włoska armia wymordowała 150 mieszkańców greckiej wioski Domenikon. Po ponad 60 latach od tej okrutnej zbrodni Grek Stathis Psomiadis domaga się sprawiedliwości.

W tym celu mężczyzna, którego dziadek zginął w Domenikonie, zbiera zeznania świadków masakry oraz inne dowody obciążające Włochów. Jednocześnie w Rzymie profesor historii Uniwersytetu Nowojorskiego Lidia Santarelli studiuje poufne dokumenty, które odkrywają przed nią przerażającą tajemnicę dotyczącą zbrodni wojennych popełnianych przez włoskie wojska podczas okupacji Grecji. Badaczce udaje się ujawnić, że masakra w Domenikonie była tylko jedną z wielu masowych egzekucji, których Włosi dopuścili w ponad 400 wioskach. Był to element strategii stosowanej przez faszystów na okupowanych terenach. Pomimo, że tysiące osób torturowano lub zabito, nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za te rzezie. Podczas kiedy niemieccy zbrodniarze byli sądzeni w Norymberdze, włoscy faszyści uniknęli podobnego losu. Psomadis i Santarelli próbują doprowadzić do wyrównania tego stanu rzeczy.
Dokument "Brudna wojna Mussoliniego" to pierwszy w historii opis tragicznych zdarzeń, które miały miejsce na ziemiach greckich podczas II wojny światowej.

Film z cyklu: HISTORIA

Najbliższe emisje

Reklama