BRUCE LEE - OPOWIEŚĆ O SMOKU

reżyser: Jessica Search

film dokumentalny, USA, 48 min.

Portret znanego aktora i mistrza walk wschodnich, Bruce'a Lee.

Bruce Lee urodził się w 1940 roku w San Francisco. Jego ojciec był chińskim śpiewakiem operowym, a matka Euroazjatką z Shanghaju. Jako mały chłopiec wyjechał z rodzicami do Hongkongu. Pierwszy raz wystąpił w filmie jako 3 miesięczne niemowlę, a następnie w wieku 7 lat. Zanim skończył 18 lat miał już na swoim koncie około 20 filmów. W 1952 roku zaczął uczęszczać do katolickiej szkoły w Hongkongu. Rok później rozpoczął naukę kung - fu. W 1958 wygrał konkurs taneczny. Niestety, będąc młodym chłopakiem zadawał się z członkami gangów ulicznych. Zaniepokojeni rodzice postanowili położyć kres niebezpiecznym znajomościom syna i wysłali go do Stanów Zjednoczonych.

18 - letni Bruce zamieszkał w Seattle, gdzie kontynuował edukację i gdzie sam nauczał walk wschodnich. W późniejszych latach dawał lekcje znanym postaciom Hollywoodu. Przebywając w USA od czasu do czasu brał udział w zawodach karate. W 1967 roku dostał rolę w odcinku jednego z amerykańskich seriali telewizyjnych. Rok później został dyrektorem technicznym na planie pewnego filmu oraz wystąpił w innej produkcji. W następnych latach wielokrotnie stawał przed kamerą. W 1972 założył w Hongkongu swoją własną wytwórnię filmową.

Zmarł w tajemniczych okolicznościach w wieku 32 lat w 1973 roku. Był wtedy jeszcze mało znanym aktorem, ale filmy "walki" z jego udziałem, które wyświetlano po jego śmierci, takie jak "Wejście smoka", sprawiły, że zainteresowała się nim szersza publiczność. W filmie dokumentalnym wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi bliskich Bruce'owi Lee osób.

Najbliższe emisje

Reklama