BROADWAY: TRADYCJA

Broadway - the American Musical

reżyser: Michael Kantor

film dokumentalny, USA, 2004, 60 min.

Seria dokumentalna prowadzona przez legendę musicalu Julie Andrews, przedstawiona w formie kroniki musicali wystawianych na nowojorskim Broadway'u - ulicy marzeń w ciągu 110 lat począwszy od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Seria została oparta na archiwalnych materiałach filmowych, odnalezionych nagraniach telewizyjnych, pełnometrażowych filmach fabularnych, artykułach prasowych, zdjęciach, pamiętnikach, wspomnieniach oraz wywiadach z ludźmi głęboko zaangażowanymi w tworzenie amerykańskiego musicalu.

Kolejny odcinek obejmuje lata 1957 - 1979. "West Side Story" nie tylko wniósł nietradycyjne elementy na scenę musicalową, lecz także zapoczątkował nowy styl w reżyserii i choreografii. Zaczęto kłaść nacisk na wykonawców umiejących tańczyć, śpiewać i grać. Lecz po ostatnim musicalu Jerome'a Robbinsa "Fiddler on the Roof", zniesionym z afisza w 1972 roku po rekordowej liczbie 3242 przedstawień, wizerunek Broadwayu zmienił się na zawsze. Spowodował to rock'n'roll, walka o prawa człowieka czy wojna w Wietnamie. Pojawiło się wielu utalentowanych artystów, z których część kształciła się u emerytowanych mistrzów. W wyniku skomplikowanych warunków społecznych i politycznych powstały musicale w śmiałej reżyserii z innowacyjnymi pomysłami tj. "Hair", do którego po raz pierwszy w historii musicalu broadwayowskiego włączono muzykę rockową. Pojawiły się nowe tematy tj. seksualność, polityka czy cynizm tych czasów, przedstawione m.in. w "Chicago" w reżyserii i choreografii Boba Fosse'a czy "A Chorus Line" Michaela Bennetta. W końcu lat 70-tych Broadway stał się niezwykłym i pełnym sukcesu centrum, które zwabiało turystów do Nowego Jork jeszcze wiele lat później.

Odcinek zawiera wywiady m.in. z kompozytorem Stephenem Sondheimem oraz aktorami, reżyserami, pisarzami i producentami oraz unikalne materiały filmowe archiwalne przedstawiające artystkę Ethel Merman w trakcie prób do musicalu "Gipsy" i amatorskie filmy dotyczące produkcji scenicznej "Chicago".

Najbliższe emisje

Reklama