BROADWAY: PRZEPIS NA SUKCES

Broadway - the American Musical

reżyser: Michael Kantor

film dokumentalny, USA, 2004, 60 min.

Seria dokumentalna prowadzona przez legendę musicalu Julie Andrews, przedstawiona w formie kroniki musicali wystawianych na nowojorskim Broadway'u - ulicy marzeń w ciągu 110 lat począwszy od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Seria została oparta na archiwalnych materiałach filmowych, odnalezionych nagraniach telewizyjnych, pełnometrażowych filmach fabularnych, artykułach prasowych, zdjęciach, pamiętnikach, wspomnieniach oraz wywiadach z ludźmi głęboko zaangażowanymi w tworzenie amerykańskiego musicalu.

Kolejny odcinek obejmuje okres od 1980 roku do czasów obecnych. Legendarny producent David Merrick podbił ponownie Broadway w 1980 roku głośną adaptacją musicalu filmowego "42nd Street". Lecz niedługo potem największe hity przybyły z całkiem nieoczekiwanego źródła, Londynu. Producent Cameron Mackintosh przedefiniował istotę showbiznesu w "Cats", "Les Miserables" czy "Miss Saigon", które stały się międzynarodowymi hitami. W 2001 roku Mel Brook powrócił do tradycyjnego stylu musicalowego w "The Producers", który stał się pierwszą od kilkudziesięciu lat komedią, którą należało zobaczyć, a cena za bilet dochodziła nawet do 480 USD. Na przestrzeni lat pojawiły się nie poruszane dotąd w musicalu tematy tj. homoseksualizm czy AIDS. Po 11 września Broadway, podobnie jak cała Ameryka, pogrążył się w ciemnościach. Obecnie jest widoczny rozwój i zainteresowanie tą formą sztuki za sprawą przedstawień tj. "Wicked", które okazało się największym hitem w sezonie 2003/2004.

Film zawiera wywiady z aktorami, producentami i kompozytorami m.in. z Melem Brooksem oraz filmy amatorskie autorstwa Jonathana Larsona i ekskluzywny, archiwalny materiał filmowy przedstawiający kulisy powstania musicalu "Wicked" w trakcie prób scenicznych i podczas premiery.

Najbliższe emisje

Reklama