Bhopal. Chemiczna katastrofa

Bhopali

reżyser: Van Maximilian Carlson

dokumentalny, Indie/USA, 2011, 76 min.

W latach 80. ubiegłego wieku na świecie miały miejsce dwie gigantyczne katastrofy. Większość ludzi zna tę z 1986 roku z Czarnobyla, mimo że bardziej tragiczna w skutkach była ta z Bhopalu, dwa lata wcześniej.

3 grudnia 1984 roku w centrum Bhopalu, miasta znajdującego się w samym sercu Indii, z fabryki Union Carbide ulotnił się izocyjanian metylu, silnie toksyczny gaz. Ponad 40 ton trującej substancji rozprzestrzeniło się po ulicach miasta. Według różnych źródeł w trakcie katastrofy zginęło od 4 do 20 tysięcy osób. Kolejnych kilkadziesiąt osób zostało rannych lub niezdolnych do pracy. Zakażenie wpłynęło nie tylko na osoby wówczas żyjące w Bhopalu, ale także na ich dzieci i przyszłe pokolenia.

Często podawaną przyczyną katastrofy były cięcia w firmie Union Carbide (należącej teraz do DOW Chemical, drugiej co do wielkości firmy chemicznej świata), które odbiły się na jakości zabezpieczeń. Twórcy dokumentu opisują tragedię przez pryzmat tego jak widzą ją przedstawiciele drugiego pokolenia po katastrofie. Jak wpłynęła ona na życie ich oraz ich rodzin? Dlaczego tak mało mówi się o tym, co dotknęło mieszkańców indyjskiego Bhopalu?
Film został nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w Los Angeles (2011) i San Francisco (2011). Był też wybrany jako Oficjalna Selekcja na festiwalu w Amsterdamie (2011).

Film z cyklu: FILMOWE DOCHODZENIA
Premiera: poniedziałek, 20 lutego 2012, godz. 20:45
Od lat szesnastu.

Najbliższe emisje

Reklama