BEZ WYRAŹNYCH MOTYWÓW

reżyser: Jose Dessart, Leon Michaux

film dokumentalny, Belgia, 71 min.

Na początku lat osiemdziesiątych Belgię sterroryzowała seria brutalnych napadów. Autorzy filmu zastanawiają się, czy śledztwo w sprawie tej zbrodni zostało przeprowadzone prawidłowo.

"Mordercy z Brabancji" (tak określa się w Belgii sprawców serii okrutnych przestępstw sprzed 20 lat) napadali głównie na supermarkety. Zabili 28 osób, a kilkadziesiąt ranili. 9 listopada 1985 roku zorganizowali ostatni skok, po czym znikneli zostawiając po sobie spalony samochód i broń, którą wyrzucili do kanału. Śledztwo prowadzone było pośpiesznie i chaotycznie. Jedni twierdzili, że poszukiwani to po prostu niebezpieczni bandyci, którzy dla zysku byli w stanie popełniać najgorsze zbrodnie. Inni z kolei utrzymywali, że zabójcy byli terrorystami chcącymi zaszantażować polityków. Zwolennicy tej hipotezy szukali winnych zarówno wśród skrajnej prawicy, jak i w pewnych instytucjach państwowych.

Sejm powołał dwie komisje, ale nie zdołały one wyjaśnić sprawy. Pojawiły się plotki, że śledztwo prowadzone przez policję było blokowane. "Mordercy z Brabancji" nie zostali odnalezieni. Dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa. Autorzy dokumentu postanowili powrócić do tragedii sprzed prawie 20 lat. Spotkali się ze świadkami tamtych wydarzeń i policjantami. Występujący w filmie dziennikarz, René Haquin, który od samego początku śledził poczynania organów odpowiedzialnych za odnalezienie zbrodniarzy, zadaje trudne pytania i przedstawia swoje hipotezy.

Najbliższe emisje

Reklama