Galeria

  • BEZ STATUSU
  • BEZ STATUSU

 

BEZ STATUSU

Out of Status

reżyser: Sanjana Singh, Pia Sawhney

film dokumentalny, USA, 2005, 49 min.

Dokument o czterech muzułmańskich rodzinach w USA, których życie zmieniło się po 11 września. Ich członkowie nagle zostali aresztowani lub deportowani.

Przed 11 września imigranci, którzy złożyli podanie o pobyt stały lub tymczasowy, mogli zostać w USA, dopóki ich wniosek został zaakceptowany lub był rozpatrywany. Teraz sytuacja nie jest już tak jasna. W dobie ataków terrorystycznych wielu Amerykanów zaczęło się domagać ostrzejszej legislacji dotyczącej imigrantów. Kwestia ta stała się jeszcze pilniejsza, gdy okazało się, że Amerykański Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji rejestrował kryminalistów. Aby to zrekompensować, zaczął stosować sankcje dyscyplinarne w stosunku do imigrantów, lecz w wielu przypadkach były one niewspółmierne do winy.

Carma, będąca wówczas w ciąży, widziała aresztowanie i deportację swego męża Akrama do Egiptu. Pracował legalnie, by wspomóc rodzinę. Carma czuje ból i frustrację. "Możesz przepraszać, prosić o wybaczenie, lecz nie cofniesz minut, godzin, miesięcy, kiedy rodzina jest rozdzielona" - mówi. Reżyserki rozmawiają także m.in. z Pakistańczykiem więzionym przez ponad miesiąc bez możliwości wyjścia za kaucją czy rodziną z Bangladeszu, która uciekła do Kanady i tam stara się o azyl polityczny.

Dokument "Bez statusu" jest wołaniem o zmianę amerykańskiej polityki imigracyjnej. Był prezentowany w 2006 roku na MFF w Roterdamie oraz Amnesty International Film Festiwal w Amsterdamie.

Najbliższe emisje

Reklama