BEYONCE. OPOWIEŚĆ NIEAUTORYZOWANA

Beyonce - Shine. An unauthorized story

film dokumentalny, Australia, 2010, 48 min.

Jej rozstanie z Destiny's Child w momencie szczytowej popularności zespołu wydawało się ryzykownym posunięciem.

A jednak Beyoncé zdobyła od tamtego czasu 10 nagród Grammy, sprzedała 120 milionów płyt, zagrała w 7 filmach, reklamowała perfumy Emporio Armani Diamonds, a w 2010 roku okrzyknięto ją, drugą po Oprah Winfrey, najbardziej wpływową osobą w światowym showbiznesie.

Urodzona jako Beyoncé Gisele Knowles w teksańskim Houston w 1981 roku, córka producenta muzycznego i projektantki mody, długo musiała pokonywać wrodzoną nieśmiałość podczas lekcji śpiewu i tańca. Jako piętnastolatka znalazła się w składzie grupy Destiny's Child, nad którą opiekę menedżerską roztoczył jej ojciec. Ciężka praca młodych dziewcząt tworzących zespół opłaciła się wraz z podpisaniem kontraktu z wytwórnią Columbia. Po sukcesie trzeciego studyjnego albumu "Survivor", który pokrył się w USA poczwórną platyną, Beyoncé zdecydowała się na rozpoczęcie kariery solowej. W 2003 roku ukazała się jej płyta "Dangerously in Love", a samą artystkę zobaczyć można było także w obsadzie takich produkcji kinowych jak, "Austin Powers i Złoty Członek" czy "Wojna pokus". Kolejnym solowym krążkiem "B-Day" z 2006 roku Beyoncé święciła komercyjne tryumfy, głównie za sprawą singlowego przeboju "Irreplaceable". Piosenka nagrana przy udziale ówczesnego chłopaka, a dziś męża wokalistki, rapera Jaya-Z przez dziesięć kolejnych tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu listy Billboardu. Wreszcie trzeci album solowy piosenkarki "I Am... Sasha Fierce" ukazał dwie strony jej osobowości - dynamiczne alter ego, czyli tytułową Sashę Fierce oraz Beyoncé doskonale znaną publiczności - introspektywną i refleksyjną. Także i ta płyta sprzedała się znakomicie, m.in. zyskując w USA i Polsce status podwójnej platyny.

Od amatorskich występów jako dziecko po gigantyczne ogólnoświatowe trasy koncertowe, od nieśmiałej dziewczynki z Teksasu po gwiazdę pierwszej wielkości dokument pokazuje przebieg kariery najpopularniejszej piosenkarki ostatnich lat. Beyoncé wydaje się obracać w złoto wszystko, czego się dotknie - czy będą to nowe nagrania, czy sygnowana własnym imieniem odzież. Jej kariera wydaje się osiągać właśnie swoje apogeum, ale jaśniejąca wielkim blaskiem wokalistka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Najbliższe emisje

Reklama