Galeria

  • BESTIA W NAS
  • BESTIA W NAS
  • BESTIA W NAS
  • BESTIA W NAS

 

BESTIA W NAS

BESTIA W NAS BESTIA W NAS BESTIA W NAS Yves Scagliola Dania/Szwajcaria 2007

The Beast Within

reżyser: Yves Scagliola

film dokumentalny, Dania/Szwajcaria, 2007, 72 min.

Walki zwierząt u jednych budzą odrazę, u innych fascynację. Jednak większość ludzi, nawet jeśli się do tego nie przyznaje, przypatruje im się z ciekawością. Dlaczego?

Poruszający dokument o fascynacji, jaką budzą w ludziach walki zwierząt. Film zabiera widzów do najróżniejszych zakątków świata, w których organizowane są, legalnie lub nie, tego typu "zawody". Pierwsze sceny pokazują odprawiany na Bali religijny rytuał walki kogutów, kolejne przenoszą nas do Meksyku, gdzie uczestnikami krwawych pojedynków są psy, potem trafiamy do Pekinu, by podejrzeć potyczki świerszczy. Podróż kończy się w San Francisco. Tam odbywają się nowoczesne igrzyska z udziałem robotów - niezwykłe show, w którym wojownicze, zdalnie sterowane maszyny niszczą się nawzajem.

Reżyser nie epatuje jednak przemocą, interesuje go raczej dwoisty stosunek człowieka do naszych mniejszych braci i powody, dla których tego typu imprezy ekscytują ludzi na całym świecie. Film ukazuje codzienne życie osób zajmujących się walkami zwierząt, ich przygotowania do kolejnych potyczek, dbałość z jaką pielęgnują swoich pupili, nie szczędząc czasu ani starań. A przecież zwierzęta za chwilę wyjdą na ring, gdzie będą walczyć na śmierć i życie, by w końcu, tak jak zagryziony pitbull w jeden z najbardziej przejmujących scen filmu, wylądować na wysypisku śmieci.

Najbliższe emisje

Reklama