BEN JOHNSON, CZYLI ŚWIAT USŁYSZAŁ O DOPINGU

Race of the Century: Ben Johnson, Drugs & the Quest for Gold

reżyser: Shel Piercy

film dokumentalny, Kanada, 2004, 46 min.

Tylko 9.79 sekundy wystarczyło, by okrzyknąć Bena Johnsona "najszybszym człowiekiem na ziemi". Nie minęły dwa dni, gdy świat się dowiedział, że testy wykazały obecność sterydów w jego organizmie. Ten moment zmienił na zawsze postrzeganie sportu oraz olimpijskich herosów dzisiejszych czasów. Film przedstawia fakty, plotki, oskarżenia i teorie spiskowe związane ze skandalem, który miał miejsce podczas Olimpiady w Seulu w 1988 roku.

Czy geny, talent, treningi i ciężka praca nie wystarczyłyby, by Ben Johnson stał się "najszybszym człowiekiem na ziemi"? On i jego trener Charlie Francis znali mroczny sekret, który nie miał prawa przedostać się do opinii publicznej. Wiedziały o nim też główne organizacje lekkoatletyczne, włączając Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Tajemnica polegała na ukryciu faktu, że aby konkurować z najlepszymi i ustanawiać nowe rekordy światowe, sportowcy muszą uciekać się do stosowania dopingu.

Dlaczego Ben Johnson został złapany dopiero po ośmiu latach, w trakcie najważniejszej konkurencji jego życia? Czy ktoś chciał, by został zdyskwalifikowany? Jak wielu lekkoatletów zażywało sterydy? Film pokazuje, że Ben Johnson nie był jedynym w tym wyścigu stosującym doping. Twórcy poszukują odpowiedzi na te trzy pytania i przedstawiają fakty, które były i są nadal ukrywane. Film także pokazuje różne organizacje, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski, i ich rolę w ignorowaniu oraz czasami wspierania kwestii dopingu.

Najbliższe emisje

Reklama