BEBE CADUM - WIZERUNEK BOBASA W REKLAMIE

reżyser: Jean-Francois Comte

film dokumentalny, Francja, 1997, 54 min.

Dokument przedstawiający historię pewnej kampanii reklamowej, lansującej we Francji uniwersalne mydło, któremu nadano nazwę "Bébé Cadum" (dziecko Cadum).

Dzięki ogromnemu sukcesowi kampanii określenie to weszło do francuskich słowników. Wizerunkowi dziecka z reklamowych afiszy poświęcono filmy oraz dzieła literackie.

Wszystko zaczęło się w 1907 roku, kiedy to Michael Winburn, amerykański biznesmen, objął kierownictwo jednej z największych fabryk chemicznych Stanów Zjednoczonych. Miał on na swoim koncie kilka najgłośniejszych kampanii reklamowych na świecie. To z jego nazwiskiem kojarzono pierwsze gigantyczne plakaty przyklejane w miejscach publicznych oraz wykorzystanie najrozmaitszych urządzeń (na przykład samochodów, wózków z kanapkami...) do reklamowania produktów. Winburn cierpiał na egzemę, chorobę skóry. Kiedy pewnego dnia odpoczywał w jednym z najdroższych hoteli Paryża, przez przypadek trafił do niewielkiej apteki, prowadzonej przez Louisa Nathana. Nathan zaoferował Winbrunowi cudowny lek, który uwolnił go od wieloletniej dolegliwości. Spotkanie obu mężczyzn zaowocowało współpracą. Doprowadziła ona do powstania kampanii reklamowych rozmaitych specyfików produkowanych w laboratorium Nathana. Jednak dopiero pomysł zareklamowania we Francji uniwersalnego mydła, o nazwie "Bébé Cadum" przyniósł spółce Winbrun / Nathan światową sławę. Reklama okazała się tak skuteczna, że środek przeszedł do francuskiej literatury, tak filmowej, jak i kinematograficznej.

Najbliższe emisje

Reklama