Historia

BATALIA O CHILE. ZAMACH STANU

reżyser: Patricio Guzman

serial dokumentalny, Chile, 89 min.

Interesująca seria trzech filmów poświęcona współczesnej historii Chile.

W 1970 roku pierwszy raz w historii w wyborach w Chile zwyciężył polityk obozu socjalistyczno - marksistowskiego. Był nim Salvador Allende. Od początku jego urzędowania prawicowa opozycja organizowała serie nielegalnych strajków, mających osłabić rząd. Program nacjonalizacji kraju i przeprowadzenie reformy rolnej, zapowiadane przez premiera, spotkały się z krytyką Stanów Zjednoczonych. 11 września 1973 roku wojskowy pucz, któremu przewodził Augusto Pinochet, obala rząd Salvadora Allende. Władzę w państwie przejęła, na piętnaście lat, wojskowa dyktatura.

Niniejszy film jest interesującym rysem historycznym, przedstawiającym polityczną sytuację w Chile od roku 1972. Dokument spotkał się z przychylną opinią krytyki.

W okresie od marca do września 1973 roku chilijska lewica i prawica starły się na ulicach, w fabrykach, na trybunach, a nawet w parlamencie. Prezydent Allende próbował dojść do porozumienia z politykami centrum - chrześcijańską demokracją. Na próżno. Wojskowi rozpoczęli przygotowywania do zamachu stanu. Duża część klasy średniej poparła bojkot ekonomiczny i polityczny, co wprowadziło w państwie atmosferę wojny cywilnej. W tygodniu poprzedzającym zamach stanu milion dotychczasowych zwolenników opuściło Allende.

Niniejszy odcinek uwypukla dialektyczne sprzeczności istniejące w ramach chilijskiej lewicy. Realizatorzy proponują analizę przyczyn i przebiegu zamachu stanu.

Najbliższe emisje

Reklama