Historia

BATALIA O CHILE. WŁADZA LUDOWA

reżyser: Juan de Estepa

film dokumentalny, Chile, 1973 - 79, 80 min.

Interesująca seria trzech filmów poświęcona współczesnej historii Chile.

W 1970 roku pierwszy raz w historii w wyborach w Chile zwyciężył polityk obozu socjalistyczno - marksistowskiego. Był nim Salvador Allende. Od początku jego urzędowania prawicowa opozycja organizowała serie nielegalnych strajków, mających osłabić rząd. Program nacjonalizacji kraju i przeprowadzenie reformy rolnej, zapowiadane przez premiera, spotkały się z krytyką Stanów Zjednoczonych. 11 września 1973 roku wojskowy pucz, któremu przewodził Augusto Pinochet, obala rząd Salvadora Allende. Władzę w państwie przejęła, na piętnaście lat, wojskowa dyktatura.

Niniejszy film jest interesującym rysem historycznym, przedstawiającym polityczną sytuację w Chile od roku 1972. Dokument spotkał się z przychylną opinią krytyki.

W ostatnim odcinku realizatorzy proponują analizę stanu chilijskich sił zbrojnych oraz tworzą swoistą panoramę organizacji popularnej lewicy, na łonie której narodził się, w ostatnim roku rządów Salvadora Allende, pomysł sprawowania władzy przy pomocy wojska. Powoływano też do życia instytucji (na przykład komitety rolników), które miały zwalczyć kryzys ekonomiczny i wyjść z impasu, w który wtrąciły Chile prawica i burżuazja.

Najbliższe emisje

Reklama