Historia

BATALIA O CHILE. REBELIA BURŻUAZJI

reżyser: Paticio Guzman

film dokumentalny, Chile, 97 min.

Interesująca seria filmów poświęcona współczesnej historii Chile.

W 1970 roku pierwszy raz w historii w wyborach w Chile zwyciężył polityk obozu socjalistyczno - marksistowskiego Był nim Salvador Allende. Od początku jego urzędowania prawicowa opozycja organizowała serie nielegalnych strajków, mających osłabić rząd. Program nacjonalizacji kraju i przeprowadzenie reformy rolnej, zapowiadane przez premiera, spotkały się z krytyką Stanów Zjednoczonych. 11 września 1973 roku wojskowy pucz, któremu przewodził Augusto Pinochet, obala rząd Salvadora Allende. Władzę w państwie przejęła, na piętnaście lat, wojskowa dyktatura.

Niniejszy film jest interesującym rysem historycznym, przedstawiającym polityczną sytuację w Chile od roku 1972. Dokument spotkał się z przychylną opinią krytyki.

Chile, 4 marca 1973 - dwa lata po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył Salvador Allende, lewicowy kandydat. Powstaje przepaść pomiędzy rządem a parlamentarną opozycją. Rewolucyjne nastroje podsycają lokalna burżuazja oraz Stany Zjednoczone.

W tym odcinku realizatorzy analizują i opisują polityczny klimat tego okresu, który miał zaowocować obaleniem gabinetu Allende. Dowiadujemy się jakie były reakcje lewicy na krytykę opozycji oraz jakie środki zastosowano w celu zapobieżenia zamachowi stanu.

Najbliższe emisje

Reklama