⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

BASEBALL. POCZĄTEK CZWARTEJ ZMIANY, LATA 1920 - 1930

reżyser: Ken Burns

serial dokumentalny, USA, 1994, 58 min.

Ubarwiona anegdotami, pasjonująca seria poświęcona historii baseballu w Stanach Zjednoczonych. Dokument ten został nagrodzony w 1994 roku nagrodą "Emmy", uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród za twórczość telewizyjną.

George Herman Ruth urodził się 6 lutego 1895 roku w Baltimore. Był dzieckiem sprawiającym kłopoty wychowawcze. Wysłano go zatem do zakładu dla sierot i dzieci, które weszły w konflikt z prawem. Przebywał tam do osiemnastego roku życia. Baseball stał się jego pasją. W 1914 roku cieszył się już opinią nadzwyczajnie utalentowanego gracza. Zauważył go trener drużyny baseballowej z Baltimore. Mając zaledwie dziewiętnaście lat podpisał swój pierwszy kontrakt. To właśnie młodemu wiekowi zawdzięczał swój pseudonim "Babe". Grał w zespole z Bostonu, a następnie z Nowego Jorku.

W 1920 roku powstała pierwsza federacja zrzeszająca drużyny baseballowe złożone wyłącznie z czarnoskórych zawodników. Tym samym problem segregacji rasowej dotknął także tę dziedzinę sportu. Wraz z pojawieniem się w radiu transmisji z meczów baseballowych rozpoczęła się nowa epoka w historii baseballu.

Najbliższe emisje

Reklama