⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • Barzakh. Pomiędzy światami
  • Barzakh. Pomiędzy światami
  • Barzakh. Pomiędzy światami
  • Barzakh. Pomiędzy światami

 

Barzakh. Pomiędzy światami

Barzakh. Pomiędzy światami Barzakh. Pomiędzy światami Barzakh. Pomiędzy światami Mantas Kvedaravicius Litwa/Finlandia 2011

Barzakh

reżyser: Mantas Kvedaravicius

film dokumentalny, Litwa/Finlandia, 2011, 57 min.

W pewnym miejscu w Czeczeni, gdzie czas zatarł już ślady wojny, znika człowiek. Świadkowie widzieli go wprawdzie zatrzymanego przez agentów ochrony, ale do jego rodziny docierają sprzeczne informacje o miejscu pobytu zaginionego. Udając się na poszukiwania, krewni mężczyzny przekonają się, czym jest utrata.

"To przejście między światem żywych a umarłych, które nie należy do żadnego z nich. Jak linia oddzielająca cień od światła, niewidzialna bariera między słodką i słoną wodą, odbicie człowieka w lustrze, które sprawia, że ten wątpi w swoje istnienie" - tak wybitny teolog suficki Ibn al-Arabi opisywał barzakh. To swoisty stan przejściowy między życiem a wiecznym spoczynkiem. Gdy zaginieni powracają w snach swych bliskich to znak, że trafili właśnie do tej krainy.

Debiutancki dokument młodego litewskiego filmowca Mantasa Kvederaviciusa zabiera widza w podróż, jaką rodzina zaginionego odbywa, poszukując go. To wyprawa między faktem i fikcją, szlakiem tajnych więzień i miejsc mistycznych, w towarzystwie wróżbitów i radców prawnych, na tropie katów i oprawców.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama